Simbioza ustvarjanja in medsebojnega učenja in razumevanja ustvarjalcev Mednarodnega simpozija umetniške keramike V-oglje / Foto: arhiv razstave (Franci Brezar)

Keramika je delo in radost

V Muzeju občine Šenčur so odprli razstavo izdelkov udeležencev letošnjega tradicionalnega, že trinajstega Mednarodnega simpozija umetniške keramike V-oglje.

Šenčur – Po toliko letih uspešnega ustvarjanja za mednarodni simpozij upravičeno velja oznaka tradicionalen, vendar pa nikakor rutinski, kakor poudarja vodja simpozija, priznana umetnica Barba Štembergar Zupan. Simpozij namreč ohranja svojo vedrino z združevanjem mnogih dejavnikov, ustvarjalcem v prijetnem vzdušju omogoča najbolj optimalne pogoje za delo, obenem pa gre za medsebojno druženje, spoznavanje naših kulturno-naravnih znamenitosti in učenje v duhu spoštljivosti in razumevanja. Vse to pa se seveda prepleta z aktualnimi temami v keramiki ter umetnosti nasploh: o tehniki dela, dekoracijah, načinih žganja, odnosu do materiala, trendih v keramiki, umetnostni kritiki …

Simpozij je letos potekal v prvi polovici julija, na njem pa je sodelovalo petnajst ustvarjalcev. Na odprtju se je Barba Štembergar Zupan toplo zahvalila vsem udeležencem ter obiskovalcem.

Simpozij torej predstavlja pomemben preplet, simbiozo več različnih umetnostnih zvrsti, še eno uspešno izvedbo pa je Barba Štembergar Zupan pospremila z besedami, da je keramika medij, ki zahteva vseživljenjsko učenje, je delo in radost, s katerima se spreminjamo ter rastemo kot ustvarjalci in kot osebe. Vse to pa dokazujejo tudi razstavljeni izdelki, ki bodo v šenčurskem muzeju na ogled vse do konca leta, nato pa bodo nekateri izmed njih svoje mesto našli v stalni zbirki.