Srečanje s ponudniki namestitvenih zmogljivosti in drugih turističnih storitev so tokrat pripravili v novi restavraciji kampa Šobec.

Spet rekordna sezona

Dokazano je, da gost mnogo lažje sprejme tehnično pomanjkljivost nastanitve, če jo nadomesti prijazen sprejem, ponudnike namestitvenih kapacitet v Radovljici opozarjajo turistični delavci.

Od januarja do konca septembra so v Radovljici zabeležili več kot 112 tisoč prihodov gostov (leta 2010 zgolj 38 tisoč), od tega je večina tujih, in že več kot 254 tisoč nočitev – lani so jih v vsem letu našteli skupaj dobrih 255 tisoč.

Radovljica – Občina Radovljica je tudi letos ob koncu glavne turistične sezone pripravila srečanje s ponudniki namestitvenih zmogljivosti in drugih turističnih storitev, s predstavniki turističnih društev, z zavodom za turizem ter drugimi deležniki v turističnem sektorju. Na srečanju so pregledali opravljeno delo in začrtali nekaj smernic za naprej.

Kot kažejo statistični podatki, je letošnja turistična sezona v občini Radovljica spet rekordna. Od januarja do konca septembra je bilo zabeleženih več kot 112 tisoč prihodov gostov (za primerjavo: še leta 2010 jih je bilo zgolj 38 tisoč), od tega je večina tujih, in že več kot 254 tisoč nočitev – lani jih je bilo v vsem letu naštetih skupaj dobrih 255 tisoč. Povprečna doba bivanja je 2,3 dneva. Razveseljivo je, da se nastanitve vse bolj polnijo tudi v času pred glavno sezono in po njej, opažajo turistični delavci, ki razlagajo, da se povprečna doba bivanja na določenem kraju ne povečuje tudi zato, ker se sodobni turisti raje kot za ene dolge počitnice odločijo za več krajših dopustov. »Slovensko povprečje glede dobe bivanja je sicer 2,3 dneva, a gre to predvsem na računa zdravilišč,« je pojasnila Nataša Mikelj, direktorica zavoda Turizem in kultura Radovljica.

Največ nočitev v občini, letos 52 odstotkov, še vedno ustvarijo kampi, se pa ta delež, tudi na račun izjemnega porasta novih nastanitvenih objektov zmanjšuje; še v letu 2012 je bil denimo kar 72 odstoten. Število ponudnikov nastanitev je v petih letih iz nekaj več kot trideset naraslo na kar 144. Večino, kar 96 odstotkov vseh nočitev še vedno ustvarijo tuji gostje; letos so v Radovljico prišli iz 134 držav, največ iz Nemčije in Nizozemske, sledijo Italijani.

»Vesela sem, da smo presegli občinske meje in se začeli povezovati v regiji, to je predvsem v regiji Julijske Alpe; prepričana sem, da se prav zaradi tega zaradi tega se podaljšuje doba bivanja destinaciji,« je povedala Nataša Mikelj in poudarila, da je tisto, kar vleče večino turistov v Radovljico, tradicija, s katero se ponaša destinacija.

»Tisto, kar turisti iščejo, je, kako ta tradicija živi v destinaciji. Tovrstna doživetja so v turizmu vedno pomembnejša in prav na področju doživetij bi morali narediti precej več – da jih ohranimo oziroma da trgu ponudimo nova,« je izpostavila Mikljeva. »Zato tisti, ki oddajate sobe, razmislite, kakšna doživetja lahko vključite v ponudbo. Samo urejena soba namreč že dolgo ni dovolj. Gost potrebuje in pričakuje še marsikaj več. Za začetek pristen osebni stik. To in kompetentna informacija je tisto, kar pomembno vpliva na zadovoljstvo gosta s celotno izkušnjo. Dokazano je, da gost mnogo lažje sprejme kakšno tehnično pomanjkljivost nastanitve, če jo nadomesti prijazen sprejem.«