Na letošnji slovesnosti v spomin na izgon okupatorjev iz Žirov je zbrane nagovoril poslanec državnega zbora Milan Brglez. / Foto: Tina Dokl

Proti potvarjanju zgodovine

Občinsko Združenje borcev za vrednote NOB Žiri je minulo soboto pripravilo praznovanje ob dnevu spomina na 23. oktober 1943, ko so partizanske enote iz Žirov izgnale nemške okupatorje.

Žiri – Z vsakoletno slovesnostjo v Žireh ohranjajo spoštljiv spomin na dan, ko so Žiri sredi vojne vihre med prvimi kraji na Gorenjskem postale osvobojeno ozemlje. S svojo prisotnostjo jim je priznanje za njihov trud izkazal tudi nekdanji borec Prešernove brigade Ivo Miklavčič, ki bo kmalu praznoval stoletnico, slovesnosti pa so se kot vsako leto udeležili tudi člani sorodnega združenja z Velikega Polja na Primorskem, s katerimi skupaj obiščejo spomenik njihovi rojakinji, heroini Mihaeli Škapin - Drini, ki je padla v Žirovskem vrhu.

»Odpustimo, a ne pozabimo dejanj tistih, ki so vojno začeli in izgubili,« je zbrane nagovoril slavnostni govornik Milan Brglez in dodal, da je treba pozornost posvetiti temu, kar smo sami z uporom in zmago dobili. Včasih pozabimo, meni, da smo si svobodo ob pomoči zaveznikov izbojevali predvsem sami. »Zato je danes žalostno poslušati vse tiste, ki skušajo s svojim zaničljivim odnosom in potvarjanjem zgodovinskih dejstev zmanjšati pomen narodnoosvobodilnega boja in partizanskega gibanja ter Osvobodilne fronte,« je poudaril in ugotavljal, da jim pripisujejo krivdo za vse, kar se je tudi zgodilo, od povojnih pobojev do revolucije. A partizanski boj je bil po njegovem predvsem boj tistih, ki so se borili za preživetje naroda in svobodo. »Danes, ko vse postaja relativno, ne smemo dopustiti, da bi partizanski boj, predvsem pa življenja mladih partizanov, ki so jih dali za svobodo domovine, postala relativna. Potvarjanju zgodovine je treba reči ne. Le resnica o tem obdobju lahko narodu in državi pomaga naprej.« Kot je poudaril, je danes znova potreben pogum, da se pokončno zoperstavimo politiki strahu in sovraštvu do drugačnih ter pojavom sodobnih fašizmov. Ob tem je spomnil na Cankarjeve besede, da si bo narod sodbo pisal sam. »Sami pa se moramo skupaj odločiti, kakšno sodbo si želimo napisati – ali jo pišemo solidarno ter jo nenasilno in z vzajemnim spoštovanjem živimo,« je končal Brglez.