Praznika in dela prosta dneva

Sreda in četrtek sta praznika in dela prosta dneva, najbolj praznično pa je za otroke, ki imajo že prve, t. i. krompirjeve počitnice.

Kranj – Jutri in pojutrišnjem, 31. oktobra in 1. novembra, sta v Sloveniji praznika in dela prosta dneva. 31. oktobra praznujemo dan reformacije, ki obuja spomin na versko, politično in kulturno gibanje v 16. stoletju, po zaslugi katerega smo Slovenci dobili prvo knjigo v maternem jeziku in prvo slovensko tiskano knjigo sploh – Katekizem. Z njim je Primož Trubar leta 1550 postavil temelje slovenskemu knjižnemu jeziku. Poleg njegovega Katekizma je izdal še Abecednik, iz obdobja reformacije pa sta za Slovence pomembni še dve knjigi, Biblija, prevod Svetega pisma Jurija Dalmatina, in prvi slovenski pravopis Zimske urice Adama Bohoriča. V Sloveniji je dan reformacije praznik od leta 1992.

Prvi november pa je dan spomina na mrtve, državni praznik, sekularna različica krščanskega praznika vsi sveti. Dan vseh svetih je katoliški praznik, ki ga praznujejo povsod po svetu, v čast in spomin vseh svetnikov. Za ta dan je značilno obiskovanje grobov in udeležba pri cerkvenih obredih oziroma spominskih slovesnostih na vojaških grobovih in pokopališčih. Na praznik vseh svetih običajno potekajo maše po vseh slovenskih župnijah in molitve za verne rajne v cerkvah in na pokopališčih. Tega dne grobove okrasimo s cvetjem, prižgemo pa tudi velike količine sveč, vsako leto okrog 15 milijonov sveč, blizu šest tisoč ton, kar poleg ostalih odpadkov močno obremenjuje naše okolje. Zato pred praznikom niso odveč vnovična opozorila, naj v spomin na prednike (zato pa v korist našim zanamcem) raje prižgemo kako svečo manj in s tem obvarujemo okolje.

Praznika sta letos sredi tedna. Kdor jima bo dodal še prost petek, bo v teh dneh užil krajši dopust. Svoje prve počitnice v tem šolskem letu pa v tem tednu uživajo otroci.