Rečeno, storjeno

»V družbi vseh izjemnih gorenjskih podjetij je za nas res velika čast in smo zelo veseli in se bomo potrudili zastopati Gorenjsko na najboljši možni način na slovenskem izboru,« je pred dvema tednoma na Bledu ob prevzemu Dnevnikovega priznanja za gorenjsko gazelo dejal Simon Mesec, vodja prodaje v podjetju Mebor iz Železnikov, ki ga je leta 1991 ustanovil njegov oče Boris. Rečeno, storjeno. V sredo zvečer je namreč srednji od treh Mesčevih sinov, ki so vsi vključeni v družinsko podjetje, v Cankarjevem domu v Ljubljani iz rok slovenskega predsednika vlade Marjana Šarca prevzel priznanje zlata gazela 2018, torej najboljše hitro rastoče podjetje v Sloveniji.

Mebor, eden vodilnih proizvajalcev vrhunskih lesnoobdelovalnih strojev, je že četrto gorenjsko podjetje, ki so ga v zadnjih letih izbrali za zlato gazelo. Kar je zanimivo, vsa prihajajo iz različnih panog. Leta 2016 je zlato gazelo prejelo šenčursko računalniško podjetje Euro Plus, krovna družba mednarodne skupine NiceLabel, ki je vodilno globalno podjetje na področju programskih rešitev za označevanje. Še leto dni pred tem so enako priznanje podelili podjetju RLS, merilna tehnika iz Komende, ki je specializirano za razvoj in izdelavo rotacijskih in linearnih senzorjev pomika in zasuka. Leta 2013 pa je od šestih regijskih gazel najhitreje tekel škofjeloški proizvajalec kamene in steklene volne Knauf Insulation.

Gorenjska podjetja v zadnjih letih izstopajo tudi v drugih izborih na področju gospodarstva. Domel iz Železnikov, kranjska Iskratel in Iskraemeco ter jeseniški Acroni, naj jih naštejemo samo nekaj, se redno uvrščajo med najbolj inovativna slovenska podjetja na vsakoletnih izborih, ki jih prireja Gospodarska zbornica Slovenije. Slednja podeljuje tudi t. i. gospodarske oskarje oz. nagrade za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke. V zadnjih letih so jih prejeli direktor Nika Železniki Rado Čulibrk, nekdanja predsednica uprave Domel Holdinga Jožica Rejec, direktor in lastnik Polycoma Škofja Loka Iztok Stanonik, direktor in ustanovitelj podjetja Lotrič Meroslovje Marko Lotrič ...

Zgoraj naštetim podjetjem bi zlahka dodali vsaj še ducat drugih inovativnih podjetij, ki uspešno konkurirajo na vse bolj zahtevnem svetovnem trgu. Kriza, ki jo nekateri spet napovedujejo, sicer lahko znova pošteno zamaje temelje gorenjskega gospodarstva, a zdi se, da tako trdnih temeljev že dolgo ni imelo. To se med drugim kaže tudi v njegovi večletni konstantni rasti, predvsem na račun izvoza, pa tudi v najnižji stopnji registrirane brezposelnosti v državi, ki je avgusta znašala samo 5,2 odstotka.