Vrtnica

Vrtnica je skrivnosten cvet. Ne brez vzroka je grška pesnica Sapho imenovala vrtnico za kraljico med rožami.

Rdeča vrtnica je po navadi znamenje ljubezni, kot religiozno prispodobo najdemo vrtnico skoraj v vseh kulturah.

Kje pa je izvor te skrivnostne cvetlice? Po kakšnih poteh je pricvetela na evropska tla? Kje točno je cvetela prva vrtnica, ni popolnoma jasno. Domnevajo, da je bila to mala Azija ...

Že v starih listinah najdemo zapiske, da je vrtnica bujno cvetela v perzijskih vrtovih in je bila najlepše, kar so pripisali v podobo raja.

V bibliji je vrtnica komaj omenjena, v Visoki pesmi kralja Salomona pa je vrtnica prispodoba ljubezni med dvema izbrancema.

Iz Orienta se je vrtnica razširila na Kitajsko, Japonsko in v Indijo. Kitajci so poznali zdravilno moč rožnega olja, vendar je bila uporaba namenjena samo najvišjim razredom družbe. Preprostim ljudem je bilo dopuščeno, da rožne lističe nosijo s seboj kot amulet proti zlim duhovom.

V Indiji je postala vrtnica simbol božjega čaščenja Lakšmi, boginje sreče. Lakšmi naj bi se rodila iz vrtnice.

V Homerju najdemo podatek, da je bil Ahilov ščit okrašen z vrtnicami in da je z lističi vrtnic Afrodita mazilila Hektorjevo truplo.

Vrtnica je bila posvečena tudi Afroditi, grški boginji lepote, in je tako postala simbol Erosa skozi stoletja – da si zaljubljenci še danes podarjajo vrtnice v znamenju globoke privrženosti. Vrtnice niso smele manjkati pri porokah pa tudi na grobove so jih polagali že v stari Grčiji.

Kot znamenje zmage v cesarskem Rimu so bili bojni vozovi iz bitk vračajočih se vojskovodij okrašeni z vrtnicami. Vrtnica je bila tudi znamenje življenjske radosti in razkošja na številnih razsipniških praznovanjih. Ženske so se kopale v vodi, polni cvetov vrtnic, ljudje so uživali med iz vrtnic, slaščice iz vrtnic in vrtnično vino. Če je šlo na praznovanjih za tajne podatke, ki se niso smeli prenašati, so nad določeno osebo obesili vrtnico. O čemer so govorili sub rosa, ni bilo namenjeno tujim ušesom.

V Franciji so prvi rožni vrt ustvarili v šestem stoletju. Za samostanskimi zidovi so bujno začele cveteti vrtnice.

Kot simbol božje ljubezni, harmonije kozmosa in večnosti najdemo vrtnico v sijajnih rozetah nekaterih gotskih katedral.

Vrtnico najdemo v mitih, pravljicah, legendah, romanih in poeziji, v kipih, na slikah in pesmih.

Pismo iz vrtnic
njihov vonj
objema
moj dih.
Pismo iz aster
jesensko – pisano slovo

Rose Auslaender

Panakota z rožno vodo

Za 8 skodelic potrebujemo: 500 ml sladke smetane, 500 ml mleka, 200 g bele čokolade, 2 vanilina, 1,5 vrečke želatine, 6 žlic hladne vode, 4 do 5 kapljic rožne vode.

Želatino za pet minut namočimo v hladni vodi. Mleko in sladko smetano zavremo in dodamo razlomljeno čokolado. Mešamo, dokler se čokolada ne stopi. Dodamo želatino, vanilin in rožno vodo.

Osem manjših skodelic ali posodic splaknemo z mrzlo vodo. Vanje nalijemo panakoto in jih damo v hladilnik za najmanj pet ur. Strjeno panakoto zvrnemo na primerne krožnike, okrasimo z lističi melise in oblijemo z omako iz gozdnih sadežev.

Pa dober tek!