Zločinci za pisalno mizo

Zločini morajo biti kaznovani tudi zato, da opozorijo morebitne posnemovalce, kaj jih čaka za sprevržena dejanja. Tako je prišel po končani drugi svetovni vojni tudi čas obračuna z zločinci svetovne morije. Pred ameriškim vojaškim sodiščem se je 23. oktobra leta 1946 začelo sojenje 23 nekdanjim esesovskim zdravnikom. Po nürnberškem sojenju največjim nacističnim zločincem, ki se je končalo 1. novembra 1946, so zavezniki organizirali vsak svoje sojenje. Osnova za njihova nadaljnja sojenja je ostala ista: zakon številka deset zavezniškega upravnega sveta za Nemčijo s tremi vrstami deliktov iz listine mednarodnega vojaškega sodišča. ZDA so uvedle nekaj procesov proti tako imenovanim zločincem za pisalno mizo.

Medtem ko so se Francija, Velika Britanija in Sovjetska zveza posvetile predvsem tistim vojnim zločincem, ki so osebno zagrešili zločine, to je upravnikom in stražarjem v koncentracijskih taboriščih, so ZDA pripravile nekaj procesov proti tako imenovanim zločincem za pisalno mizo, to je funkcionarjem na visokih položajih v policiji, SS, pravosodju, vojski in zdravstveni službi, torej ljudem, ki so organizirali ali vodili dolgotrajne in obsežne zločinske akcije. Takih sojenj je bilo 12, pravili pa so jim mali nürnberški procesi. Potekali so pred ameriškim vojaškim sodiščem in trajali od maja 1946 do aprila 1949. Obtožbe so bile vložene zaradi nasilja na okupiranih območjih, evtanazije in medicinskih poskusov na zapornikih, pomorov Poljakov, Židov in Romov, pravnega terorja naglih sodišč nad političnimi nasprotniki in prisilnega dela v industriji.

Ameriški sodniki so včasih tudi nedvoumne in absolutne postavke mednarodnega vojaškega sodišča razlagali kot relativne, kar je pogosto izzvalo nezadovoljstvo tistih, ki so nacistično nasilje čutili na lastni koži. Eden izmed sodnikov je zagovarjal celo stališče, da pobijanje talcev v določenih okoliščinah ni kršitev pravnih norm.

Istočasno so Nemcem, osumljenim zločinov, sodila še druga sodišča. V Nemčiji so bila to zavezniška sodišča, izven Nemčije pa nacionalna sodišča držav, ki so jih nacisti okupirali. S sojenjem zločincev so se ukvarjala tudi nemška sodišča. Zavezniški procesi v Nemčiji so se končali okoli leta 1949, v večini zahodnih držav pa po letu 1952.

Pregovori in reki

Nemški pregovor: Preveč časti je že napol sramota.

Ruski pregovor: Naj da bog čast tistemu, ki jo zna nositi.

Francoski pregovor: Ne kaži ženskam tistega, česar jim ne misliš dati.

Italijanski pregovor: Daj, kar hoče od tebe, tistemu, ki ti lahko vse vzame.

Smeh ni greh

V Kanadi so zaposlovali gozdne delavce. Ko se je javil mlad Bosanec, so mu rekli: »Delavcev manjka in vam lahko že vnaprej povemo, da vas bomo zaposlili. Vseeno pa nas zanima, ker je to nevarno delo, ali imate kakšne izkušnje s podiranjem dreves.«

»Jaz? Veliko. Ogromno dreves sem že podrl.«

»Kje?«

»V Sahari.«

Člani komise se spogledajo.

»V Sahari pa vendar ni dreves.«

Bosanec po krajšem premisleku: »Sedaj!«