Luka Lavtar in koraki za lažjo matematiko

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (169)

V Železnikih se je 20. oktobra 1846 rodil šolnik Luka Lavtar. Pripravil je več učbenikov matematike za osnovne šole in učiteljišča. Morda bi bilo njegovo delo lahko tudi za vzor kakšnemu pretiranemu pedagogu, ki postavlja svoje učenje matematike kot »začetek in konec sveta« ter s svojo »pomembnostjo« tako greni življenje otrokom in njihovim staršem.

Ko je videl, kako težko je učencem računanje, je počasi prišel do prepričanja, da tiči vzrok v nepravilni metodi učenja. Po temeljitem študiju računic evropskih narodov, zgodovinskega razvoja računstva sploh in sodobnega gibanja na Nemškem je spoznal, da vse računanje sloni na štetju in da je pojmovanje števil mogoče edino le na podlagi številčne vrste. Za ponazoritev štetja je sestavil posebno računalo, ki ima vse računike (centimeter debela kolesca na medeninastem drogu) v eni vrsti in ki jih je možno spojiti v cilindre z različno dolžino ter v meter dolgo palico. S tem »računskim strojem« naj bi bila spojena metrska mera.

Pomembna je Lavtarjeva brošura o tem, kako olajšati računanje. V njej je razkril svoje osnovne temeljne poglede. Izdal je pet računic za ljudske šole v nemščini. V članku Zoriti je treba je pokazal, kako je treba pripravljati učence za vsako stopnjo računanja že prej, da so zreli zanjo, še preden pridejo do nje. Tako si je stvari mogoče brez težav zapomniti. Za to je napisal za učitelje metodična navodila in učni načrt. V podrobnem učnem načrtu za računanje je razdelil vso snov na tedne. Po 15-letnem zavlačevanju so njegove slovenske računice končno dobile odobritev. Tedaj je bil Lavtarjevemu življenjskemu delu zagotovljen obstoj.

Prednosti Lavtarjeve metode pred drugimi so zlasti v tem, da je pojmovanje števil mogoče edino le v številčni vrsti, da naj se torej vse računanje opira na številčno vrsto oziroma na štetje, da poučuje računske operacije drugo za drugo, da prehaja od enostavnega do sestavljenega, od lahkega do težjega, da na nižji stopnji izključuje množenje, merjenje in deljenje, ker je to za otroški duh obremenitev ter da poudarja praktično stran uporabnih nalog.

Metodik računstva Luka Lavtar je bil sin usnjarja iz Železnikov. Osnovno šolo je obiskoval v Škofji Loki, gimnazijo v Ljubljani. Na dunajski univerzi je študiral matematiko in fiziko. Izpit je naredil s slovenskim in nemškim učnim jezikom julija 1872 ter postal oktobra suplent na ljubljanski realki, kjer je poučeval tudi slovenščino. Čez eno leto je bil imenovan za glavnega učitelja extra statum na ženskem učiteljišču v Gorici, avgusta 1875 pa na moškem učiteljišču v Mariboru, kjer je plodno deloval do svoje smrti leta 1915.

Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:

V Novi vasi pri Lescah se je 15. 10. 1829 rodil pisatelj in duhovnik Janez Božič. Med drugim je bil tudi urednik celovškega Slovenca.

Na Stari Savi na Jesenicah se je 15. 10. 1862 rodil gradbenik Anton Klinar. Vodil je gradnjo vodovodov na Bledu, v Kranju, Radovljici, HE Završnica in železobetonskih mostov in cest.

V Tržiču se je 15. 10. 1903 rodil Franc Ahačič. Njegova družina je bila tesno povezana z glasbo, preživljali pa so se s tradicionalno čevljarsko obrtjo.

V Dražgošah se je 16. 10. 1857 rodil učitelj in šolnik Luka Jelenc. Med letoma 1882 in 1899 je učil v Šenčurju. Ustanovil je bralno in gasilsko društvo ter učiteljsko društvo za kranjski okraj.