Grad, upodobljen v Valvasorjevi Slavi vojvodine Kranjske

Točaji v Šinkovem Turnu

Pred časom je izšla knjižica dr. Jurija Šilca Stolp točajev z Ostrovice v Šinkovem Turnu.

Vodice – Knjižica dr. Jurija Šilca je tretja iz zbirke Sledi preteklosti, ki jo je izdalo Kulturno-prosvetno društvo Šinkov Turn, v kateri avtor pojasnjuje razloge, da se je Valvasor pri navajanju virov za nastanek imena kraja motil.

Kot v knjižici pojasnjuje Šilc, je obrambni stolp Šenkov turn dobil ime po koroškem vojvodskem uradu točaja, ki je bil od 13. stoletja dedna služba plemičev z gradu Ostrovica (nemško Hochosterwitz) na Avstrijskem Koroškem in so bili v prvi polovici 14. stoletja tudi lastniki stolpa v vasi pri Vodicah. Po Valvasorjevih besedah je grad zgradil Amulrich Schenkh von Osterwitz, in po njem naj bi nosil tudi ime, Valvasorjeve navedbe pa so tudi kasneje ponavljali mnogi pisci. A kot izhaja iz zgodovinskih virov, ki jih navaja Šilc, Amalrik ni bil iz rodu točajev z Ostrovice, kot je napačno navedel Valvasor.

Obrambni stolp je bil v lasti točajev z Ostrovice le nekaj desetletji, zanesljivo med letoma 1337 in 1356, a kljub temu se je spomin na to koroško plemiško rodbino ohranil v imenu kraja Šinkov (Šenkov) Turn vse do danes.

V knjižici avtor bralca seznanja s pestro zgodovino kraja in plemiškimi rodbinami, med katerimi so pomembno sled pustili prav točaji z Ostrovice. Kot je v uvodni besedi zapisal Anton Kokalj iz Kulturno-prosvetnega društva Šinkov Turn, ki je knjižico izdalo, bo morda prav izdaja Šilčevega raziskovanja spodbudila nadaljnje korake k najdbi zanesljivega vira o postavitvi prvega »turna« v vasi, marsikaj pa bi o dediščini kraja znali povedati tudi domačini.

Lično urejena knjižica, ki jo dodatno popestrijo reprodukcije pomembnejših zgodovinskih virov, ki jih navaja avtor, pa predstavlja zanimivo branje ne le za bralce, ki so z vasjo povezani, temveč za vsakogar, ki ga zanima srednjeveška zgodovina na Slovenskem.