Stolček Janeza Zupana / Foto: Tina Dokl

Zupanov stolček ima petintrideset let

Janez Zupan je avtor stolčka za otroke z motnjami v razvoju in gibanju. Stolček je letos star petintrideset let. Samo za Slovenijo so jih izdelali več kot tisoč. Obletnico bodo počastili jutri v Naklem.

Janez Zupan je diplomant Fakultete za agronomijo, ustanovitelj in direktor Vita centra v Naklem ter tudi inovator. Njegova žena Vida je bila na začetku osemdesetih let prejšnjega stoletja zaposlena v razvojnem oddelku vrtca v Kranju, ko še niso imeli dovolj pripomočkov za otroke s posebnimi potrebami – niti za sedenje. Zupan je dobil zamisel o prilagojenem stolčku, ki bi otrokom omogočal pravilno sedenje in se prilagajal individualnim potrebam otrok s ciljem preprečevanja sekundarnih deformacij, ki nastajajo zaradi nepravilnega sedenja. Stolček je več kot eno leto razvijal v domači mizarski delavnici in se sproti posvetoval z razvojno skupino, ki jo je tedaj v Gorenjskem društvu za cerebralno paralizo vodil Dolfe Mrak. V razvojni skupini je sodelovala tudi dr. Tatjana Dolenc Veličkovič, prva vodja Razvojne ambulante (RA) v Kranju. V fazo preizkušanja stolčka so se vključili še dr. Fedor Pečak, dr. Hilda Veličkov, dr. Aleš Demšar in dr. Erika Dovnik Udovič, nevrofizioterapevti, delovni terapevti ... Leta 1983 je bil stolček preizkušen in Zveza društev za cerebralno paralizo Slovenije ga je predstavila na sejmu Vse za otroka v Celju; stolček je prejel zlato zibko – nagrado za vrhunski izdelek. Zupan je stolčke začel izdelovati sam, saj proizvajalca zaradi manjše proizvodnje niso našli. Leta 1992 je bil stolček vključen med medicinsko-tehnične pripomočke in kot pravica zapisan v Pravilniku o obveznem zdravstvenem zavarovanju. Ker pa je bilo v preteklosti pri predpisovanju stolčkov kar nekaj nejasnosti, so septembra 2017 na Direkciji ZZZS dosegli dogovor, po katerem zdravniki v RA lahko predpisujejo stolček za otroke z motorično prizadetostjo do 18. leta oziroma se v primerih, ko so potrebe otroka specifične in obsežne, lahko predpiše funkcionalno ustrezen stolček izven okvirov veljavnega pravilnika in ga na podlagi odločbe v celoti krije ZZZS.

V zadnjem času je bil pomemben mejnik v razvoju stolčkov leta 2015, ko se je Zupan iz potreb in v posvetovanju s strokovnim timom URI Soča, lotil prenove stolčkov z dodatnimi funkcijami dviga in nagiba celotnega stolčka – na novem podvozju in z novimi dodatki. Za večjo socializacijo jim je dodal živalske motive (zajčka in kužka), poslikave pa so unikatno delo kranjskega Centra Korak. Prenovljene stolčke so istega leta predstavili na razstavi Mesto oblikovanja v Ljubljani, lani tudi na mednarodnem kongresu otroške nevrologije v Ljubljani. Kot je pojasnil Zupan, je stolček primeren tudi za najtežje ovirane, naredijo ga v več izvedbah za vsakega posameznika posebej, stolček pa se zaradi prilagodljivosti lahko uporablja tudi v odrasla leta. Večje naročilo v tujini, petsto stolčkov, so imeli ob združitvi obeh Nemčij, kar je bilo darilo nemške vlade družinam, ki so tak stolček potrebovale. Za Slovenijo so do danes izdelali več kot tisoč stolčkov. Eden izmed mnogih, ki jim je Janezov stolček spremenil življenje na bolje, je tudi plavalec Darko Đurić.

Še vedno je večji del stolčka izdelan ročno, Zupan z materialom ostaja zvest toplini lesa. Izdelavi stolčkov pa želi v prihodnje razvojno in gibalno oviranim osebam pridružiti še različne storitve oziroma terapevtske metode za njihov optimalni razvoj. Obletnico bodo v Vita centru v Naklem s podelitvijo priznanj najzaslužnejšim praznovali jutri od 10. ure dalje, ki ga bodo združili z dnevom odprtih vrat. Na srečanje pride tudi Miha Rednak, državni prvak v plesu na vozičku. Inovativno bodo ob tej priložnosti odprli tudi prvo informacijsko točko v Sloveniji za otroke s posebnimi potrebami. In še en zanimiv podatek: Zupanov stolček je star 35 let, prav toliko kot Sonček, zveza društev za cerebralno paralizo Slovenije.