Obisk merijo avtomatski števci

V Triglavskem narodnem parku (TNP) so v letošnji poletni sezoni vzpostavili sistem spremljanja obiska z avtomatskimi števci na vstopnih točkah v najbolj obiskane predele Triglavskega narodnega parka, in sicer na širšem območju Triglava in Doline Triglavskih jezer.

Bled – V TNP so letos vzpostavili mrežo točk, na katerih so namestili avtomatske števce prehodov oziroma obiskovalcev, in sicer predvsem na mestih, kjer tega ne morejo meriti z drugimi orodji oziroma metodami. Cilj je torej pokriti tako imenovane sive lise, ki obenem predstavljajo izredno obiskana območja TNP, je pojasnila predstavnica za odnose z javnostmi v javnem zavodu TNP Tina Markun. Na teh pilotnih območjih so tako spremljali in analizirali obisk, kar bo referenčni primer za tovrstna spremljanja tudi na drugih lokacijah na območju TNP.

Avtomatske števce so letos namestili na vstopnih točkah v najbolj obiskane predele TNP, in sicer na širšem območju Triglava in Doline Triglavskih jezer. Števnih točk je po besedah Tine Markun dvanajst, in sicer obisk merijo v dolini Vrata, dolini Krma, dolinah Voje in Fužinske planine, Dolini Triglavskih jezer, na planini Konjščica in v dolini Zadnjica. Po podatkih iz avtomatskih števcev so na dveh lokacijah v Vratih v avgustu izmerili 26 tisoč prehodov. Eno od teh dveh lokacij je v enem dnevu obiskalo več kot tisoč obiskovalcev, in sicer 18. avgusta, dnevno povprečje pa je sicer na tej lokaciji znašalo 564 prehodov. Po podatkih iz števca prometa pred Peričnikom v Vratih pa je povprečni dnevni promet znašal devetsto vozil. Štetje ta čas še vedno poteka, po zaključku sezone pa bodo rezultate tudi javno predstavili. »Dolgoročni cilj spremljanja obiska je zagotoviti razvoj trajnostnega turizma v zavarovanem območju,« je poudarila Tina Markun in dodala, da turizem v narodnem parku temelji na potencialih ohranjene narave in kulturne krajine ter upošteva varstvene cilje zavarovanega območja. Poleg tega prinaša prihodke in delovna mesta lokalnemu prebivalstvu, prispeva h kakovosti življenja, boljšim možnostim za ohranjanje poseljenosti, obiskovalcem pa ponuja možnost doživljanja in spoznavanja ter izvajanje naravi prijaznih prostočasnih dejavnosti, je še pojasnila Tina Markun.