V Sloveniji je od dvaindvajset do štiriindvajset tisoč konj.

Predstavitev pasem konj

Na jesenskem sejmu v Komendi bodo obiskovalcem predstavili rejo štirih pasem konj v Sloveniji.

Komenda – V okviru sejma, ki od petka do nedelje poteka v Komendi, bo tudi razstava konj, na kateri bodo na ogled konji štirih različnih pasem – slovenski hladnokrvni, posavski, haflinški in lipicanski konj. Posebne predstavitve konj bodo v soboto ob 9., 11. in 14. uri, v nedeljo pa ob 11. in 14. uri. Konje bo predstavil doc. dr. Matjaž Mesarič, strokovni vodja priznane organizacije (DPO) v konjereji.

Kot ugotavlja dr. Mesarič, je konjereja v Sloveniji glede na strukturo kmetij in pogoje kmetovanja lahko učinkovita ekstenzivna alternativa intenzivnim oblikam živinoreje. V pasemski sestavi konj je najmočneje zastopan slovenski hladnokrvni konj. Druga najpomembnejša pasma je posavski konj, ki se je razvil na območju Krškega in Brežic in se zadnje čase razširil tudi na druga območja v Sloveniji. Pasma haflinger, ki je bila tradicionalno primerna za kmetovanje v hribovitih območjih in za rekreativno jahanje, se je v zadnjem času razvila v moderen tip s poudarjenimi karakteristikami jahalnega konja, primernega za konjeniške dejavnosti. Med toplokrvnimi pasmami konj v Sloveniji prevladuje reja kasača, lipicanca in slovenskega toplokrvnega konja. Pasemska sestava se je spremenila, zelo se je povečalo število rejcev čistopasemskih živali avtohtonih in tradicionalnih pasem, pojavile pa so se tudi nekatere nove pasme.

»Število vseh konj se je v zadnjih letih ustalilo in se po oceni giblje med 22 in 24 tisoč,« ugotavlja dr. Mesarič in dodaja, da je temelj za ohranjanje zadostnega števila plemenskih živali uveljavljen sistem nabave in vzreje plemenskih žrebcev. Pomembno je tudi, da je v reji avtohtonih hladnokrvnih pasem in haflinške pasme več kot štiri petine staleža plemenjakov v javni lasti.