Gasilci so v Kranju predstavili svojo dejavnost in hkrati opozarjali na pomen številke za klic v sili 112. / Foto: Primož Pičulin

Oktober v znamenju številke 112

V mesecu požarne varnosti je glavna tema številka za klic v sili 112. Gasilci pripravljajo tudi aktivnosti, s katerimi želijo svojo dejavnost približati krajanom. Ena takih prireditev je v soboto potekala v Kranju.

Številka 112 je evropska številka za klic v sili, na katero pokličemo, ko potrebujemo pomoč gasilcev, nujno medicinsko pomoč, druge reševalne službe ali policijo.

Kranj – »Mesec požarne varnosti je vsako leto priložnost, da opozorimo na določene teme, ki jih mora vsak občan poznati. Seveda je med njimi tudi številka 112, na katero se obračamo v primeru nesreče,« je povedal Jože Derlink, podpredsednik Gasilske zveze Slovenije, in dodal, da čeprav ljudje večinoma to številko poznajo, dodatno opozorilo ni nikoli odveč. Številka 112 je evropska številka za klic v sili, na katero lahko brezplačno pokličemo, če potrebujemo pomoč gasilcev, nujno medicinsko pomoč, druge reševalne službe ali policijo. Ob klicu na številko 112 se samodejno pridobijo podatki o telefonski številki in lokaciji klicatelja, ta pa mora ostati miren in povedati, kdo kliče, kaj, kje in kdaj se je zgodilo, koliko je ponesrečencev, kakšne so poškodbe, kakšne so okoliščine na kraju nesreče in kakšna pomoč je potrebna. V regijskem centru za obveščanje mu nato dodelijo ustrezno pomoč. V sklopu meseca požarne varnosti gasilci izvajajo tudi različne aktivnosti s področja požarne preventive, je pojasnil Cveto Lebar, predsednik Komisije za preventivo Gasilske zveze Mestne občine Kranj. Preteklo soboto so tako v starem mestnem jedru Kranja predstavili gasilske dejavnosti. Videli smo lahko ročno brizgalno, staro več kot sto let, in najnovejšo gasilsko opremo, ki so jo predstavili prostovoljni gasilski društvi Stražišče in Suha ter njihovi poklicni kolegi iz Gasilsko reševalne službe Kranj. Pozabili niso niti na najmlajše obiskovalce, saj so pripravili otroške igre z vodo, metanje vrvi, spajanje cevi na trojak in druge gasilske dejavnosti.

Podobna prireditev bo 20. oktobra od 15. ure dalje potekala tudi pred Planetom Tuš v Kranju. »Tam bodo potekale še dodatne predstavitve, kot je prikaz gašenja na star način in gašenje požara s simulatorjem. Ob 18. uri bo podelitev nagrad učencem, ki so sodelovali na natečaju za mesec požarne varnosti,« je napovedal Lebar in pojasnil, da je namen takšnih prireditev predvsem ozaveščanje občanov, kako ravnati, da ne pride do požara, posebno sedaj v jesensko-zimskem času, ko se začne kurilna sezona. Dodal je še, da tudi po prostovoljnih gasilskih društvih ves mesec potekajo razne dejavnosti – od zbiranja gasilnih aparatov za preventivni pregled in pregledov hidrantov do dnevov odprtih vrat za krajane, ki jih organizirajo skoraj v vsakem gasilskem društvu.