Več je občanov, višja je plača

Preverili smo, kakšne so plače gorenjskih županov. Njihova višina je odvisna predvsem od števila prebivalcev v občini, zato imata med aktualnimi najvišjo plačo župana Domžal in Kranja.

Kranj – Novembra se bomo spet podali na volitve, na katerih bomo poleg članov svetov krajevnih skupnosti izvolili nove občinske svetnike in seveda tudi župane. Medtem ko višino sejnin za krajevne in občinske svetnike določijo v posameznih občinah, pa so županske plače določene z zakonom. Župani se sicer lahko odločijo, da funkcijo opravljajo nepoklicno, kar jim izhodiščno bruto plačo prepolovi, a večina je poklicnih, tudi na Gorenjskem. Zato preverimo, koliko zaslužijo aktualni poklicni župani, najbrž ta podatek zanima tudi marsikaterega županskega kandidata.

Izhodiščne bruto plače poklicnih županov določa zakon o sistemu plač v javnem sektorju in so odvisne od števila prebivalcev, ki živijo v njihovi občini, dodatno pa jo popravijo še dodatki za delovno dobo, nadure, izobrazbo ... Pri uvrstitvi župana v plačni razred se upošteva število prebivalcev na dan nastopa mandata župana, če se to med trajanjem mandata toliko zniža ali poviša, da sprememba pomeni tudi drugačno uvrstitev župana v (višji ali nižji) plačni razred, se županu plačni razred tudi dejansko spremeni, kar je seveda pomembno predvsem za t. i. mejne občine. Spremembo števila prebivalstva v občini ter posledično spremembo plačnega razreda župana ugotovi komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja na podlagi podatkov števila prebivalstva, ki ga dvakrat letno objavlja republiški statistični urad.

Najvišjo plačo imajo razumljivo župani mestnih občin, ki imajo tudi največ občanov. Ljubljanski župan je tako uvrščen 59. plačni razred (za primerjavo: državni poslanci so uvrščeni od 55. do 62. plačnega razreda), mariborski v 58. plačni razred, župani občin z več kot trideset tisoč in do sto tisoč prebivalci pa sodijo v 55. plačni razred. Na Gorenjskem sta tako veliki občini Kranj in Domžale. Pogled v portal plač javnega sektorja pokaže, da je od omenjenih julija najvišjo bruto plačo prejel domžalski župan Toni Dragar (4.072 evrov), kranjski župan Boštjan Trilar pa 3.951 evrov bruto. Tretji najbolje plačani gorenjski župan na Gorenjskem je bil julija Miha Ješe iz Škofje Loke, čigar plača je julija znašala 3.806 evrov bruto. Škofja Loka sicer sodi med občine z od pet tisoč do petnajst tisoč prebivalci, katerih župani so uvrščeni v 51. plačni razred. Med njimi je julija najnižjo plačo prejel župan Žirov Janez Žakelj (3.419 evrov bruto). Župani občin, v katerih živi od dva tisoč do pet tisoč občanov, so uvrščeni v 49. plačni razred. Med njimi ima na Gorenjskem najvišjo plačo Leopold Pogačar iz Žirovnice, ki je julija prejel 3.206 evrov bruto, najnižjo pa preddvorski župan Miran Zadnikar (3.138 evrov bruto). Župani občin z manj kot dva tisoč prebivalci sodijo v 46. plačni razred, kar velja tudi za jezerskega župana Jurija Rebolja (2.683 evrov bruto).