Tek in vaje za moč

Tek je ena najpreprostejših in najcenejših športnih aktivnosti. Jeseni so pogoji za tekaško vadbo idealni, temperature so ravno pravšnje, časovno pa nam ne vzame veliko časa, tako da smo lahko doma že pred temo. Veliko tekačev se v tem času pripravlja na različne maratone, za marsikoga je vrhunec sezone Ljubljanski maraton (10-, 21- ali 42-kilometrska preizkušnja). Je pa tudi ravno pravi čas, če se s tekom šele začenjate ukvarjati.

Zaradi priljubljenosti in razširjenosti tekaške vadbe se danes dobi veliko kvalitetnega in uporabnega gradiva ter nasvetov tako za začetnike kot izkušene tekače v najrazličnejših revijah in na spletu. Ne smemo pa pozabiti, da je vadba moči nujni spremljevalec tekaških podvigov. Tisti, ki veliko tečete, morate skrbeti za redno izvajanje vaj za moč, saj je to najboljša preventiva pred poškodbami (ki so pri rednem teku precej pogoste) in pomemben dejavnik pri izboljševanju tekaških rezultatov.

S tekaško vadbo ni nikoli prepozno začeti, če se le počutite dovolj sposobni. Tek odsvetujemo le ljudem z močno povišano telesno težo in hujšimi okvarami lokomotornega sistema. Pred začetkom se lahko posvetujete s svojim zdravnikom ali fizioterapevtom, obvezno pa prilagodite obseg in intenzivnost vadbe svojim zmožnostim. Tudi za začetnike je priporočljivo izvajanje vaj za moč, saj s tem svoje mišice pripravite na tekaške obremenitve.

Za tek so najpomembnejše mišice spodnjih okončin. Krepiti je treba stopalne mišice – zelo dobra je bosa hoja, in poskrbeti za ustrezno obutev. Ključne so mišice goleni, ki jih lahko krepite s preprostimi dvigi na prste ali hojo po prstih (zadnja stran goleni) in hoja po petah ter pritegi stopala – fleksija stopala (sprednja stran goleni). Krepiti je treba tudi stegenske in zadnjične mišice, najpreprostejše vaje so: počepi, izpadni koraki in dvigi v mali most (Slika 2). Zelo pomembne pa so tudi mišice trupa (trebušne in hrbtne mišice), ki nam pomagajo pri lepši drži in stabilnosti – tudi med tekom. Pa veselo na tek!