Ministrici za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano dr. Aleksandri Pivec je v Kamniku prisluhnilo več kot sto kmetov in čebelarjev. / Foto: Gorazd Kavčič

Ministrica s kmeti in čebelarji

Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano dr. Aleksandra Pivec je na enem svojih prvih uradnih obiskov v tej vlogi prisluhnila tegobam kmetov in čebelarjev na Kamniškem.

Kamnik – Ministrico so minuli četrtek na pogovor povabili člani Čebelarskega društva Kamnik in kamniške izpostave Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, da pa je na tem področju vrsta odprtih vprašanj, je dokazala velika udeležba vseh tistih, ki so želeli ministrici prisluhniti.

Ta je v uvodu priznala, da sicer s sodelavci pospešeno pregleduje stanje na ministrstvu, a po zgolj nekaj tednih vodenja tega resorja na vsa vprašanja še ne bo imela odgovorov, zato so srečanje tudi poimenovali kot klepet ob kavi. Poudarila je, da je čas za kmete zdaj zelo pomemben, saj se na ministrstvu že pospešeno pripravljajo na načrtovanje prihodnje kmetijske politike, in sicer za obdobje po letu 2020. »Kmetijska politika prinaša nekaj bistvenih sprememb, ena največjih je ta, da bo v prihodnje vsaka članica EU morala oblikovati svojo strategijo na tem področju in ne bo več krovne, kot je sedaj. To je za nas dobro, hkrati pa nam prinaša tudi večjo odgovornost, izgovorov namreč ne bomo več mogli imeti. Delovne skupine, ki bodo pripravile strategijo, so že oblikovane in pozivam vas, da preko svojih združenj in institucij poveste svoje predloge, da bomo pripravili kar se da dober program, ki bo tudi izvedljiv v praksi,« je v uvodu povedala ministrica in poudarila, da si bo prizadevala zmanjšati obilico birokracije v kmetijstvu, da bo ena od njenih prioritet povečanje samooskrbe s hrano in skrajšanje prehrambne verige od proizvajalcev do potrošnikov, razmišlja pa tudi o tem, da bi hrano izvzeli iz javnih naročil, da bi šole in vrtci lažje naročali lokalno hrano.

Pogovor je tekel tudi o težavah čebelarjev, pozidavi kmetijskih zemljišč, napovedani obdavčitvi nepremičnin ter zakonodaji, ki kmetom, čebelarjem in gozdarjem v praksi ni prijazna.