Na sliki (z leve): mentorja Peter Aleksander Bizjak in Metod Medja, prodekan Fakultete za elektrotehniko dr. Roman Kamnik in mentor Domen Dolenc, ki si želijo mladim približati digitalne tehnologije

Mentorji so ključ do uspeha

V prostorih OpenLaba je tudi letos potekal festival digitalne inovativnosti mladih Open Week, na katerem so mladi spoznavali nove tehnologije in trende na tem področju.

Kranj – OpenLab v Kranju je v sodelovanju z ljubljansko Fakulteto za elektrotehniko (FE) in Mestno občino Kranj prejšnji teden ponovno pripravil festival digitalne inovativnosti mladih Open Week. Mladim so bile na voljo brezplačne delavnice, namenjene spoznavanju novih tehnologij in trendov – delavnice Pametni dom, Multimedija in Programiranje. V sredo je bilo uradno odprtje festivala in predstavitev dveh velikih projektov, in sicer Mreže FabLab Slovenija in DIH Slovenia (Digital Innovation Hub Slovenia), v petek pa je bilo druženje. Mladi so prinesli svoje računalnike, jih povezali in tekmovali v računalniških igrah.

Festival v enem tednu zaokroža celoletno dogajanje in aktivnosti OpenLaba, hkrati pa predstavlja nove trende na gospodarskem in tehnološkem področju in spodbuja sodelovanje mladih s podjetji v lokalnem okolju. Delavnice sicer potekajo vse leto, vodijo jih mentorji Peter Aleksander Bizjak, Domen Dolenc in Metod Medja. »Če imaš dobre mentorje, imaš vse. Prostor že dobiš, tehnologijo se da kupiti, dobri mentorji pa so ključ do uspeha,« je poudaril Janez Bešter, profesor na Fakulteti za elektrotehniko in pobudnik, da je OpenLab pred desetimi leti sploh zaživel. Sicer pa je namen tako imenovanega odprtega laboratorija, kot ga je poimenoval Bešter, pritegniti mlade iz osnovnih in srednjih šol, da bodo bolj ustvarjalni, inovativni in da bi tudi razmišljali o tem, kaj bi v prihodnosti radi delali.

Peter Aleksander Bizjak, študent na FE in mentor na FabLabu vse leto vodi delavnico Pametni dom. »Namen je, da mladi dobijo znanje – ne univerzitetno znanje, ampak praktično,« je povedal in pojasnil, da OpenLab mladim omogoča to, česar on v času osnovne in srednje šole ni imel. Torej nekoga, ki bi mu na prijazen in preprost način pojasnil elektroniko, internet in tehnologijo na splošno. Prodekan FE dr. Roman Kamnik je poudaril, da moramo poskrbeti, da mlade navdušimo za študij tehnike in informacijsko-komunikacijskih tehnologij. »Ti študiji prinašajo neko dodano vrednost naši družbi, saj skrbijo, da smo lahko del visokotehnološke države in zaradi tega vsi lahko bolje živimo. Tega se vsi ne zavedajo in to je naš problem. Imamo ljudi, ki so slabo zaposljivi, po drugi strani pa nam manjka ljudi, ki so dobro zaposljivi,« je povedal.