Manj mest za bruce

Včeraj se je začelo novo študijsko leto. Tudi letos se nadaljuje trend zmanjševanja vpisnih mest, saj so visokošolski zavodi v primerjavi z lanskim razpisom razpisali 660 vpisnih mest manj.

Kranj – Študenti so se na prvi stopnji v dveh prijavnih rokih in roku za zapolnitve še prostih vpisnih mest lahko odločali med 18.481 vpisnimi mesti za redni in izredni študij, ki so jih razpisali štirje javni visokošolski zavodi in 13 zasebnih visokošolskih zavodov s koncesijo. V prvem prijavnem roku so visokošolski zavodi prejeli 14.704 prijav za vpis, od tega je bilo sprejetih 11.119 kandidatov. V študentskih organizacijah in visokošolskih zavodih vsem študentom, še posebno pa brucem, pred začetkom novega študijskega leta na različne načine izrečejo dobrodošlico. Na mariborski univerzi, pod katero sodi tudi kranjska fakulteta za organizacijske vede, so pretekli teden pripravili uvajalni seminar za bruce, na katerem so ponudili odgovore na različna vprašanja v zvezi s študijem na njihovi univerzi.

Študente tudi letos čaka nekaj novosti. Lani sprejeti zakon za urejanje položaja študentov, ki ga je pripravila Študentska organizacija Slovenije, med drugim študentom podaljšuje zdravstveno zavarovanje do dopolnjenega 26. leta, status študenta pa po novem ne preneha z dnem, ko študent magistrira, ampak z iztekom študijskega leta, v katerem je magistriral. Po novem so omogočili tudi koriščenje študentskih bonov do 21. ure. Po prvih podatkih iz Evidenčnega in analitskega sistema visokega šolstva v RS (eVŠ) so za novo študijsko leto štiri univerze in 54 samostojnih visokošolskih zavodov razpisali skupaj 626 študijskih programov, in sicer 249 programov prve stopnje s 25.481 vpisnimi mesti za vpis v prvi letnik, devet enovitih magistrskih programov z 837 mesti, 278 programov druge stopnje z 18.284 mesti in devetdeset doktorskih programov z 2374 vpisnimi mesti. Tudi letos je bilo po podatkih ministrstva za izobraževanje, znanost in šport največ zanimanja za umetniške programe in dizajn, športne programe, psihologijo, programe s področja zdravstva in veterine, varstvoslovja ter predšolske vzgoje. Novi minister za izobraževanje Jernej Pikalo je v svoji poslanici pred začetkom novega študijskega leta študentom zagotovil, da bo njihova visokošolska izobrazba visoko priznana pri delodajalcih po vsej Evropi in po vsem svetu ter da bodo kot diplomanti slovenskih univerz visoko cenjen kader za kateregakoli delodajalca.