Med opravili je v tem času tudi košnja trave. / Foto: Primož Pičulin

Zaposleni tudi z vrtnarskimi opravili

V škofjeloški Želvi, podjetju za usposabljanje in zaposlovanje invalidov, sedemnajst zaposlenih pod vodstvom mentorjev skrbi za urejenost javnih površin, za pravilno obrezano sadno in okrasno drevje ... V Želvi izvajajo tudi program socialne vključenosti za nezaposljive osebe.

Želva je podjetje za usposab­ljanje in zaposlovanje invalidov, ki ga je ustanovilo Sožitje – Zveza društev za pomoč osebam z motnjami v duševnem razvoju Slovenije leta 1991 na predlog zavoda za zaposlovanje. Osnovno poslanstvo je usposabljanje in zaposlovanje oseb s posebnimi potrebami, predvsem motnjo v duševnem razvoju, in drugih težje zaposljivih ter iskanje novih zaposlitvenih priložnosti zanje. Svojo poslovno enoto (PE) ima Želva v Škofji Loki in je edina na Gorenjskem. V tem okolju so prepoznavni po nudenju vrtnarsko-komunalnih storitev, kar je njihova tržna dejavnost. »Zelo dobro sodelujemo z Občino Škofja Loka, ki je naš največji partner, pa tudi z nekaterimi podjetji. Naši zaposleni delajo pod vodstvom mentorjev; skrbijo za urejenost javnih površin, to je čiščenje zelenic, pločnikov, avtobusnih postajališč, praznjenje košev za odpadke, ... Med vrtnarskimi opravili je v tem času največ košnje trave, obrezovanja okrasnih dreves, grmovnic in živih mej. Za obrezovanje sadnega drevja in vrtičkarska opravila (spomladi predvsem priprava vrta za setev, jeseni pospravljanje vrta) pa nas največ pokličejo fizične osebe. To so starejši, ki dela sami ne zmorejo več, pa tudi mlajši, ki so zelo zaposleni in jim za urejanje trave ali vrta zmanjkuje časa, imajo pa radi svoj košček zemlje,« je pojasnil Matjaž Vončina, vodja vrtnarsko komunalnih storitev v PE Želva v Škofji Loki, in dodal, da se njihovi mentorji stalno strokovno izobražujejo, zelo dobro sodelujejo z Biotehniškim centrom Naklo.

Vončina je povedal, da imajo delo vse leto, vsak čas bodo tukaj novoletne prireditve, če pa bo zima postregla s snegom, bodo imeli sploh veliko dela s čiščenjem javnih površin. »Ves čas se dokazujemo, trudimo se, da imamo dovolj dela, in širimo dejavnost, poleg že omenjene škofjeloške občine v Poljansko in Selško dolino ter proti Kranju in Medvodam. Povsod smo lepo sprejeti, s teh območij so doma tudi naši zaposleni.«

Želva po Sloveniji nudi še druge storitve v mizarskih in šiviljskih delavnicah, zelenem programu, čistilnih servisih ... ima tudi svoje varstveno-delovne centre in bivalne enote. V Škofji Loki izvajajo, poleg opisanih vrtnarsko komunalnih storitev še program socialne vključenosti, ki ga financira in predpisuje pogoje zanj pristojno ministrstvo. Za program je v Škofji Loki zadolžena Natalija Rus. Kot je razložila, imajo vključenih devet ljudi s statusom nezaposljivih oseb. »Dnevno prihajajo v našo PE, skušamo jim zagotoviti enostavna opravila, ki so jih zmožni narediti, in sodelujemo s podjetji, ki zapolnjujejo invalidske kvote. Tukaj seveda ne gre za ekonomske učinke, ampak je predvsem pomembno, da se vseh devet oseb čuti koristne, da niso doma za štirimi stenami, ampak se socializirajo na vse mogoče načine.« Oziroma, kot je pojasnil Matjaž Vončina, da vedo, da so v službi, da gre torej za obveznost, ki pa jo po njegovih izkušnjah zelo dobro sprejemajo.