Rekreativni nabiralec lahko za lastno uporabo dnevno nabere največ dva kilograma gob.

Odlična gobarska sezona

Gobarska sezona se ocenjuje po količini jurčkov, ki jih je letos res veliko. Vendar moramo biti pri gobarjenju previdni, da ne presežemo količinske omejitve.

Kranj – Letošnje leto je spet postreglo z odlično sezono gob. Ljudje se tako iz gozdov vračajo s polnimi košarami, predvsem s polnimi košarami jurčkov. In prav jurčki so tisti, po katerih se ocenjuje gobarska sezona, je povedal Bojan Arzenšek iz Gobarskega društva Kranj. »Letos je definitivno nadpovprečna gobarska sezona, ki se ocenjuje predvsem po količini jurčkov. Če teh ni, vsi tarnajo, kako je slabo z gobami. Letos pa je bila že v predsezoni, torej maja, junija in julija njihova rast rekordna, avgust je bil za rast gob prevroč, septembra pa je bilo jurčkov spet vsak dan več. Kaže pa, da se stvari umirjajo, a ne na vseh koncih,« je pojasnil. Toplo vreme, dobro namočena tla in vlaga so pripomogli k pojavu gob v večjih količinah, niso pa to pogoji za vse vrste gob. Prav tako imamo različne pogoje v listnatih, mešanih in iglastih gozdovih, na prisojnih in osojnih legah in podobno. Nove padavine v prihodnjih tednih pa bodo odločile, kako se bo sezona nadaljevala.

V času, ko v posameznih predelih gobe intenzivno rastejo, pa se srečujemo s številnimi problemi, zato nabiranje gob urejata tudi dve uredbi, in sicer Uredba o varstvu samoniklih gliv in Uredba o zavarovanih prostoživečih glivah. Ti dve uredbi narekujeta način nabiranja gob in omejitve. Urška Ahačič Pogačnik, gozdarska inšpektorica, je povedala, da gobarji ti dve uredbi v večini poznajo. »Če ne drugega vsaj to, da se gobe ne nosijo v plastičnih vrečkah in ne več kot dva kilograma na dan za lastno uporabo,« je pojasnila. Po njenih besedah na Gorenjskem nadzor izvajata dva gozdarska inšpektorja, po navadi v paru in na območjih, kjer je pritisk gobarjev največji. Z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) pa so sporočili, da je prva prioriteta gozdarske inšpekcije nadzor nad izvajanjem sanitarne sečnje. Nadzor nabiranja gob ter nabiranja plodov, zelnatih rastlin in mahov gozdarska inšpekcija vrši le občasno na podlagi prijav. Običajno hkrati izvajajo tudi nadzor vožnje v naravnem okolju, saj se v času intenzivne rasti gob srečujemo z izjemnim številom gobarjev, ki z vožnjo in parkiranjem ter hojo po gozdu ovirajo gospodarjenje z gozdom, poleg tega pa močno vznemirjajo prostoživečo divjad. Tudi v letu 2017 je bila v posameznih delih Slovenije dobra gobarska sezona od konca avgusta do začetka oktobra. V tem času je gozdarska inšpekcija zaradi kršitev določb Uredbe o varstvu samoniklih gliv izrekla tri opomine in štiri globe, policija pa je naenkrat zasegla 182 kilogramov gob petim nabiralcem, državljanom Romunije, so še sporočili z MKGP.

Prekomerno gobarjenje pa vodi tudi k zmanjševanju gobje populacije. »Nekatere vrste bodo zaradi tega izumrle, kaže pa, da na jurčke to ne vpliva prav veliko. Statistično pa se je količina lisičk že močno zmanjšala. Nismo pa gobarji edini človeški dejavnik, ki vpliva na rast gob oziroma zmanjšano rast,« je še povedal Arzenšek iz Gobarskega društva Kranj in dodal, da so imeli v preteklih dneh na društvo veliko klicev in sporočil, kjer rekreativni nabiralci gob sprašujejo, kakšne gobe so nabrali.