Blaž Jelenc, Tine Hafner in Miha Peternel z Zavoda O, nosilca projekta Služba je družba

Dobili veščine, večina tudi zaposlitev

Dveletni projekt Služba je družba, ki naj bi povečal zaposlitvene možnosti mladih, se je uspešno iztekel. Od 64 mladih udeležencev jih je zaposlitev našlo 23, vsi pa so pridobili nove veščine, s katerimi bodo lahko konkurenčnejši na trgu dela.

Škofja Loka – Nosilec projekta Zavod O, zavod škofjeloške mladine, je priredil sklepno konferenco in ocenil dosežke. Projekt Služba je družba je spodbujal zaposlovanje mladih, starih od 25 do 29 let, aktivnosti so potekale dve leti v gorenjski in goriški regiji skupaj s še štirimi partnerji, in sicer pod okriljem Urada za mladino. Projekt sta sofinancirala Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada in Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.

»Naš cilj, da vključimo šestdeset mladih in 18 pomagamo do zaposlitve, se je v celoti uresničil. V projektu je sodelovalo 64 mladih, od tega se jih je 23 zaposlilo. Glavnina jih je odprla svoja podjetja, sicer pa so se zaposlili na različnih področjih,« pojasni vodja projekta Blaž Jelenc. »Mladim smo ponudili delavnice tako imenovanih mehkih veščin, ki so zajemale pridobivanje znanj s področij, kot so komuniciranje z javnostmi, javno nastopanje, kreativno razmišljanje, timsko delo, uspešna predstavitev sebe in svojih kompetenc na trgu delovne sile, definiranje osebnih in kariernih ciljev, projektni menedžment, uspešno upravljanje s časom, posebnosti dela na mladinskem polju in mladinskega delavca, »osnovno šolo« samozaposlitve in prve korake v podjetništvo, komuniciranje s strankami in poslovnimi partnerji, reševanje konfliktov ter upravljanje stresa in podobno. Temu je sledila delovna vaja, ki je obsegala pripravo vsebine delovne vaje skupaj z mentorjem po metodi mladi za mlade, izvedbo delovne vaje pri izbranem delodajalcu ali mladinski organizaciji pod strokovnim mentorstvom in končno evalvacijo izvedene delovne vaje.« Dodaja, da jim je delovne vaje uspelo izvesti za dve tretjini udeležencev, ob tem so spoznavali realne zahteve delovnega mesta, delodajalci pa so dobili priložnost, da mladega udeleženca preizkusijo in usposobijo za izvajanje nalog delovnega procesa. Med projektom so ugotovili, da podobne aktivnosti potrebujejo daljše časovno obdobje izvajanja, da se zgradi zaupanje med nevladnim sektorjem in gospodarstvom. Slednje delavce običajno potrebuje takoj, pri projektu pa je veliko birokracije in morda zato niso vselej našli skupnega jezika. Vendar so tudi za udeležence, ki jim ni uspelo zagotoviti delovne vaje, ponudili usposabljanja v mehkih veščinah in jim zagotovili neformalno pomoč pri iskanju zaposlitve.

»Veseli smo, da je projekt našel svoj prostor tudi v Škofji Loki, kjer so pod okriljem Zavoda O razvili projekt, ki zadeva zaposlovanje mladih. Resda problem zaposlovanja v Škofji Loki ni tako velik kot v nekaterih drugih okoljih, kljub temu pa mladi potrebujejo veščine, ne le pri iskanju zaposlitve, temveč tudi pozneje pri delodajalcih, ki iščejo multifunkcionalne zaposlene,« je ob tem povedal podžupan Tine Radinja, zadovoljen, da se je projekt, pri katerem je sodelovala tudi Občina Škofja Loka, uspešno zaključil. Zadovoljni pa so tudi udeleženci. Saša Bergant iz Selc in Anita Maček iz Kranja sta odprli lastni podjetji, kjer s pridom uporabljata znanje, pridobljeno v projektu. Anita je še posebej zadovoljna, ker se ji obeta pogodba za nedoločen čas. Samo Zakotnik iz Kranja, magister biokemije, je povedal, da mu je projekt pomagal razviti mehke veščine in prepoznati lastne cilje. Vzporedno s projektom je iskal zaposlitev in jo za štiri leta tudi našel na enem od inštitutov. Luka Krek iz Škofje Loke pa je še študent prevajalstva in se mu z zaposlitvijo ne mudi, vesel pa je bil pridobljenih uporabnih znanj in izkušenj.