Sistem Mestna kartica bo zaživel že v začetku prihodnjega leta, sta napovedala podpisnika pogodbe kranjski župan Boštjan Trilar in Igor Bohorč iz Telekoma Slovenije. / Foto: Gorazd Kavčič

Kranj uvaja Mestno kartico

Po vzoru dobro znane ljubljanske Urbane tudi Mestna občina Kranj uvaja Mestno kartico, s katero naj bi Kranjčani v prihodnosti uporabljali in plačevali vse storitve občine in njenih zavodov.

Kranj – Občani in obiskovalci Kranja bodo v prihodnosti z uporabo pametne mobilne aplikacije ali pametne kartice uporabljali in plačevali različne storitve občine in javnih zavodov, kot so parkiranje, javni potniški avtobusni in železniški promet, vstopnine za gledališke in športne prireditve, knjižnične storitve, izposoja koles ... V sredo sta namreč kranjski župan Boštjan Trilar in predstavnik konzorcija izvajalcev mag. Igor Bohorč, direktor strateške poslovne enote Poslovni trg v Telekomu Slovenije, podpisala pogodbo za izvedbo sistema pametne aplikacije – Mestne kartice. Gre za sistem Smart City, v katerem so povezane tri mestne občine – poleg Kranja še Novo mesto in Nova Gorica, njegova uvedba pa je predvidena že v začetku leta 2019, ko bi vanj predvidoma že vključili javna parkirišča, mestno knjižnico, komunalne storitve ter javni potniški avtobusni in železniški promet, je napovedal Trilar.

»Kranjčani in Kranjčanke so danes dobili veliko tehnološko pridobitev, ki jim bo olajšala življenje. Gre za storitve pametne aplikacije, ki bo omogočala, da bodo lahko vse storitve plačevali s telefonom oziroma se bodo lahko identificirali na vseh zavodih in za uporabo storitev, kjer se zahteva identifikacija. Uporaba bo enostavna z dotikom telefona na terminalu, za tiste, ki pa imajo malo starejše telefone, ocenjujem, da je takih med štiri in pet odstotkov, bo na voljo tudi pametna kartica,« je ob podpisu pogodbe povedal Trilar. Kot je pojasnil, razvoj aplikacije oziroma kartice ne bo strošek občine, temveč konzorcija izvajalcev, občina pa bo storitev plačevala na podlagi števila transakcij, ki jih bodo uporabniki izvedli. Po zdajšnjih ocenah naj bi tako Mestno občino Kranj delovanje sistema v prvem letu stalo okoli 60 tisoč evrov, stroški uporabnika pa bodo odvisni od tega, koliko plačljivih storitev bo koristil.

Po mnenju kranjskega župana bi moral sistem Smart City postati državni projekt in tako uporaben za vse slovenske občine: »Zato pozivam državo, naj izkoristi priložnost in enostavno razširi projekt pametne aplikacije še na ostale občine. Občine začetne investicije ne potrebujejo, prednost je, da je lahko sistem zelo hitro implementiran, občani pa bodo aplikacijo lahko uporabljali v katerikoli občini, kamor bodo prišli.«

Mestne občine Kranj, Novo mesto in Nova Gorica so kot skupen naročnik na podlagi javnega razpisa za izvajanje storitev Mestne kartice izbrale rešitev Smart City konzorcija partnerjev Telekoma Slovenije in Petrola ter podizvajalskih podjetij Imovation in mBills. Po besedah Igorja Bohorča iz Telekoma Slovenije sistem Smart City vključuje številne napredne rešitve, primerljive s podobnimi sistemi po svetu, omogoča pa hitra, transparentna in enostavna brezgotovinska plačila storitev in produktov. »Smart City je modularen sistem, ki mestnim občinam omogoča postopno vzpostavitev in kasneje nadgradnjo lastne rešitve enotnega pametnega mestnega sistema, s hitrim in enostavnim brezgotovinskim plačevanjem storitev in produktov pa občanom prinaša udobno bivanje in številne prednosti, ki jih prinaša sodobna tehnologija,« je razložil Bohorč.

Mestna občina Kranj je sicer že v Trajnostno urbano strategijo razvoja do leta 2030 zapisala implementacijo tehnologije na svojem območju, ki uvršča Kranj med pametna mesta po vzoru visoko razvitih evropskih mest, je še pojasnil župan Trilar.