Avtor razstave Branko Bandelj je obiskovalce pozdravil pred graščino. /Foto: Primož Pičulin

S čopičem in barvo slika zgodbo

»Izročilo pravi, da Duplje varuje sv. Primož na Jamniku, zato sem upodobil tudi motiv te cerkve. Če ne bi bilo strele, ko sem slikal, bi še mislil, da je cerkev kar v nebo postavljena, tak prizor se je odvrtel,« je ob sliki cerkvice na Jamniku postal Branko Bandelj, avtor razstave v Galeriji Graščine Duplje.

Branko Bandelj se je poklicno ukvarjal z barvami kot grafik, papirničar, podjetnik, sodeloval je na likovnih delavnicah, ekstemporih. Z upokojitvijo je nastopil čas, ko nekaj več naredi lahko tudi za svojo dušo. Posvetil se je študiju barv v slikarstvu, slike pa na samostojni razstavi Čudež narave, ki so jo odprli v petek v Galeriji Graščine Duplje, postavil na ogled. Prof. dr. Ernest Ženko je v besede zapisal: »Razstavljene slike prikazujejo okoliško naravo, in sicer idealizirano in prikazano v najlepši luči, tako v smislu igre svetlobe kot doseženega učinka. Zdi se, da je njena lepota večna in da bo takšna ostala tudi prihodnjim generacijam. A kot lahko vidimo na razstavljenih slikah, je to le iluzija, le polovica resnice. Tako kot izgine čarobna svetloba, ki nam osvetli lepoto narave, lahko izgine tudi narava sama. Razstava je v svojem bistvu konceptualna in družbeno kritična.«

Bandelj je zajel motive v krogu okrog Dupelj, vanje ujel trenutke dneva, ko je izrazito poudarjena svetloba. Želel je skozi pokrajino pokazati, kako smo bogati s koruznimi in pšeničnimi polji, urejenimi potmi, pogledi na naravo, na hribe v vseh letnih časih. »Izročilo pravi, da Duplje varuje sv. Primož na Jamniku, zato sem upodobil tudi motiv te cerkve. Če ne bi bilo strele, ko sem slikal, bi še mislil, da je cerkev kar v nebo postavljena, tak prizor se je odvrtel,« je pojasnil. Sožitje z naravo razume kot trenutek miru in svobode in prav to želi z načinom postavitve razstave, ki jo pospremijo zvoki iz narave, doseči pri obiskovalcih. Formati slik so veliki, ker je lahko le na ta način poustvaril idiliko. V drugi razstavni sobi galerije je naslikal štirinajst rastlin, ki v teh krajih izginevajo iz narave. Skozi oči slikarja je opozoril na odnos do okolja, kar je še posebej izrazito videti v zadnji sobi. »Kritičen sem do tega, kaj počnemo z naravo. Dejansko ima vsak naslikan idilični motiv nekje v bližini smetišče.«

Razstava bo na ogled do 30. septembra. Ob odprtju sta obiskovalce sprejela graščaka, nastopili so sosedje okrog graščine v likih in kostumih, po katerih so še vedno ohranjena domača hišna imena. Boštar se je npr. oblekel v golcarja in graščaku povedal, da je v gozdu vse v redu, Kuhar je prinesel torto za štirideset let Galerije Graščine Duplje ... V glasbenem delu sta nastopila Maja Kobal in Ernest Vodopivec. Po razstavi je, povedano v rimah in spominih iz otroštva, po motivih na slikah obiskovalce popeljala Brankova hči Katja Vrankar.