Čistili bodo tudi na Gorenjskem

V okviru svetovne čistilne akcije World Cleanup Day 2018 bo v soboto tudi v Sloveniji tretjič potekala vseslovenska akcija Očistimo Slovenijo 2018, tokrat pod sloganom Še zadnjič.

V soboto bo potekala tretja vseslovenska akcija Očistimo Slovenijo 2018, ki se ji je že pridružila tudi večina gorenjskih občin.

Kranj – »Ključni cilj tokratne akcije ni samo čiščenje in postavljanje rekordov v udeležbi in količini zbranih odpadkov, ampak še zadnjič množično in združeno povabiti prebivalce Slovenije, da se aktivirajo in dajo svoj prispevek k lepšemu in čistejšemu okolju,« ob sobotni čistilni akciji poudarjajo v društvu Ekologi brez meja. Obenem bodo vso pozornost usmerili v to, da v prihodnje Slovenija ostane čista za vedno preko spodbujanja preprečevanja nastajanja odpadkov in boljšega ravnanja z njimi.

Sodeluje večina gorenjskih občin

Akciji Očistimo Slovenijo se je že pridružila tudi večina gorenjskih občin. Med občinami, ki se za to niso odločile, je vodja lokalne koordinacije za Gorenjsko Klemen Belhar posebej izpostavil Mestno občino Kranj. »Za sodelovanje se niso odločile nekatere občine, ki resnično nimajo velikih problemov z odpadki, pa to ni Kranj, in občine, ki se izgovarjajo, da nimajo velikih problemov, to pa je Kranj,« je kritičen Belhar, ki zato obžaluje, da se v Kranju niso odločili za sodelovanje. Na kritike s strani Ekologov brez meja so se na kranjski občini že odzvali. Poudarili so, da z odpadki v Kranju ravnajo vzorno in odgovorno, vsako leto s Komunalo Kranj in Zvezo tabornikov Mestne občine Kranj pripravijo tudi čistilno akcijo Kranj ni več usran. Pri omenjeni akciji je letos sodelovalo 3500 udeležencev, ki so v dveh dneh zbrali devetdeset kubičnih metrov odpadkov, so pojasnili na občini in dodali, da podpirajo tudi vseslovensko akcijo, zato bodo zaposleni Komunale Kranj v soboto v mestnem jedru ozaveščali prebivalce o pomenu ločevanja odpadkov. Vseslovenski akciji se niso odločili pridružiti tudi na Jesenicah, v Žirovnici in Naklem, kjer bodo v organizaciji Gorenjskega ekološkega in turističnega društva Matijovc Podbrezje, TVD Partizan Podbrezje in Zveze ekoloških gibanj Slovenije ob podpori društva Ekologi brez meja čistili le v Podbrezjah. Resnično pa nimajo velikih problemov z odpadki v Bohinju in Kranjski Gori, ki prav tako ne sodelujeta v vseslovenski čistilni akciji, je pojasnil Belhar.

Okrog sedemsto še neočiščenih lokacij

V Sloveniji je po podatkih, s katerimi razpolagajo v društvu Ekologi brez meja, okrog deset tisoč divjih odlagališč, od tega imajo na Gorenjskem po besedah Katje Sreš iz omenjenega društva na seznamu približno sedemsto neočiščenih lokacij. Podatke iz zadnjega popisa bodo poskusili posodobiti tudi v okviru sobotne akcije. Glavna aktivnost bodo sicer čistilne akcije. »Ponekod bodo čistili divja odlagališča, drugod razpršene odpadke, pri čemer bomo posebno pozornost namenili bregovom rek in potokov,« je razložil Belhar in dodal, da bodo sočasno potekale še druge dejavnosti, kot je ozaveščanje o ravnanju z odpadki, odstranjevanje tujerodnih rastlin in urejanje okolice nasploh. »Vsak, ki želi sodelovati kot posameznik ali v okviru skupine, se lahko prijavi na naši spletni strani in bo z njim navezal stik lokalni koordinator za posamezno občino. Lahko pa se tudi neposredno obrnejo na lokalne koordinatorje v občinah.« Lokalni koordinatorji jim bodo posredovali nadaljnja navodila glede čistilne akcije, zagotovili bodo tudi vrečke in rokavice. »Obstaja pa tudi alternativna možnost, in sicer da vsak pač vzame vrečko in se odpravi na čiščenje okolice. To velja tudi za prebivalce občin, ki sicer pri akciji ne sodelujejo,« je še poudaril Belhar.