Prejemniki občinskih priznanj občine Jezersko z županom Jurijem Reboljem / Foto: Gorazd Kavčič

Jezersko je praznovalo

Občina Jezersko je praznovala prvi uradni občinski praznik, 10. september, v spomin na podpis senžermenske pogodbe leta 1919, ko je bila postavljena državna meja z Avstrijo. Podelili so več občinskih priznanj, prvega župana Milana Kocjana pa imenovali za častnega občana.

Jezersko – »Da danes Jezerjani živimo v Sloveniji, gre zahvala dogodkom, ki so s podpisom sanžermenske pogodbe 10. septembra 1919 izvzeli Jezersko iz območja, na katerem je bil kasneje izveden koroški plebiscit in s tem dokončno določena državna meja. Danes je to meja med republikama Slovenijo in Avstrijo. Za nas, Jezerjane, ima podpis sanžermenske pogodbe precejšnjo težo, saj smo bili z njo priključeni matičnemu narodu, zato je prav, da na ta datum praznujemo občinski praznik,« je na praznovanju prvega praznika občine Jezersko zbrane nagovoril župan Jurij Rebolj. Občino je Jezersko dobilo pred dvajsetimi leti, s čimer je ta obmejni kraj veliko pridobil, tako materialno kot v smislu zavedanja, da lahko sami na mnogih področjih odločajo o svoji lastni sedanjosti in prihodnosti.

Župan Jurij Rebolj je ob tej priložnosti spregovoril o svojem štiriletnem mandatu, ki ga je opravljal z odgovornostjo in strastjo, sedaj pa napoveduje, da v novem ne bo več županoval. Dotaknil se je tudi prihodnjega referenduma o meji med občinama Jezersko in Kamnik. »Referendum je nedvomno orodje demokracije, moja naloga pa je, da vas seznanim s pravimi podatki, ki se nanašajo na spremembo občinske meje. Žal med nami kroži veliko neresnic in polresnic, ki izkrivljajo odlok, ki ga je na moj predlog sprejel občinski svet,« je dejal Rebolj, prepričan, da manjša korektura državne meje lahko koristi Sloveniji, ne da bi z njo Jezersko kaj izgubilo.

Člani KUD Jezersko so s šaljivimi vložki prikazali razvoj občine v dveh desetletjih, zapel je Cerkveni pevski zbor Jezersko, zaigrala sta Tobija in Marko Smrtnik. Podelili pa so tudi prva uradna občinska priznanja in ob tem spomnili, da je bilo eno v preteklosti že podeljeno, in sicer ga je leta 2014 dobil zdaj že pokojni Vinko Tepina. Letos pa so priznanje občine izročili ekipi prvih posredovalcev pri PGD Jezersko, ki pomaga v življenjsko ogrožajočih situacijah. V imenu ekipe ga je prevzel gasilski poveljnik Robi Kaštrun. Zlato priznanje so namenili Prostovoljnemu gasilskemu društvu Jezersko, ki skrbi za požarno varnost v občini, pomaga pri naravnih nesrečah in odpravljanju njihovih posledic, usposablja mlado članstvo, sodeluje pri prostovoljskih aktivnostih v občini, še posebej pa so jim hvaležni za njihovo vlogo v dveh naravnih ujmah v letih 2014 in 2017. Priznanje je sprejel predsednik društva Ožbolt Plaznik. Zlati priznanji sta prejela tudi Drejc Karničar, ki dve desetletji vodi domače društvo gorskih reševalcev, je član odbora Gorniških vasi, zadnja leta pa z ženo vodita uspešno turistično Šenkovo domačijo, in Milan Šenk, dolgoletni predsednik planinskega društva, gorski reševalec, alpinist, znan predvsem kot organizator vsakoletnih turnosmučarskih tekmovanj. Častni občan pa je postal Milan Kocjan, ki je najprej dvanajst let vodil krajevno skupnost, zatem kot župan še tri mandate občino Jezersko, vmes pa si je skupaj s sodelavci prizadeval in naposled tudi dosegel, da je Jezersko (po spremembi lokalne samouprave del občine Preddvor) postalo samostojna občina. Slišali smo o številnih dosežkih pod njegovim vodstvom: od vodovoda v času krajevne skupnosti do njegovega zadnjega projekta, priprave dokumentov in pridobitev evropskih sredstev za gradnjo kanalizacije. Naslov častnega občana je skromno priznanje za tisto, kar je Milan Kocjan vložil v razvoj občine Jezersko. Ob zahvali je Milan Kocjan dejal, da je bil najprej v dvomih, ali naj priznanje sprejme, a se je naposled odločil, da ga nameni vsem Jezerjanom, ki so pripomogli, da so vsi projekti uspeli.