Aljažev stolp je v Mojstrano pripeljal helikopter Slovenske vojske, od tam naprej v Ljubljano pa so ga s tovornim vozilom prepeljali po cesti. / Foto: Gorazd Kavčič

Aljažev stolp odpeljali v dolino

Prav posebno vzdušje je bilo v petek na travniku pod Mojstrano, ko je helikopter v dolino z vrha Triglava pripeljal znameniti Aljažev stolp. Če bo šlo vse po načrtih, ga bodo že do konca meseca obnovili in vrnili nazaj na goro.

Mojstrana – Že zjutraj je bilo v Mojstrani vse nared za prihod helikopterja Slovenske vojske z dragocenim tovorom, Aljaževim stolpom, ki so ga z namenom temeljite obnove z vrha Triglava prepeljali najprej v dolino in nato po cesti v Ljubljano. Zanimiva druščina se je že v zgodnjem dopoldnevu začela zbirati na travniku pod Mojstrano, označenem za pristajanje in vzletanje helikopterjev: domačini, naključni obiskovalci, turisti, šolarji ..., tisti, ki so se do stolpa na vrh Triglava povzpeli že kdo ve, kolikokrat, in oni, ki so izkoristili priložnost, da stolp vidijo v živo, kljub temu da nikoli ne bodo stali na vrhu najvišje gore.

»Zelo razburljivo je! Aljažev stolp sem do sedaj videla samo na fotografiji. Natančno takšen je, kot sem ga imela v spominu. Upam, da ga bom kdaj videla tudi na vrhu Triglava,« je bila navdušena Tamara Dragojevič, ki si je prihod stolpa v dolino ogledala skupaj s sošolci iz mojstranske osnovne šole. »Upam, da ga temeljito popravijo in gre potem čim prej nazaj na vrh; tja, kjer si ga je zamislil Jakob Aljaž in kamor sodi,« je pripomnil domačin Janez Brojan, starosta gorskega reševanja v Sloveniji. »Nič ne bom hodil gor zdaj, ko je vrh brez stolpa. Ni enako,« je bil odločen mož, ki ima sicer na vrh Triglava številne izjemne spomine. Od tistih lepih, kot je spomin na dan, ko so leta 1991 tam prvič izobesili slovensko zastavo, do drugih, žalostnih, ko je najvišjega Slovenca Ludvika Bunderla leta 1978 v bližini stolpa ubila strela.

Akcija se je sicer začela ob približno 5. uri zjutraj, ko so se vodja projekta dr. Martin Kavčič z Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, ki upravlja stolp, Gorazd Lemajič z Narodnega muzeja in Igor Peršolja z Restavratorskega centra s Kredarice povzpeli na vrh Triglava in opravili še zadnje priprave na prevoz stolpa. Nekaj minut po pol deseti je proti Triglavu poletel helikopter Slovenske vojske, na katerega so potem privezali stolp.

Kot je pojasnil generalni direktor Zavoda za varstvo kulturne dediščine Jernej Hudolin, bodo v ateljeju restavratorskega centra na stolpu najprej opravili še nekaj raziskav in ga natančno dokumentirali, nato pa bodo stolp odpeljali na Jesenice, v kovinarsko delavnico podjetja Kov, kjer ga bodo tudi dejansko prenovili. Če bo šlo vse po načrtih, bodo dragoceni tovor najkasneje v treh tednih prepeljali nazaj na mesto, ki mu pripada, in ga vsaj za naslednjih nekaj desetletij spet postavili na vrh Triglava.