Cesar Franc Jožef s spremstvom na pletni ob obisku Blejskega otoka 17. julija 1883 / Foto: arhiv Leopolda Kolmana

V naše kraje prinesli razvoj

Na Bledu so v torek zvečer začeli niz brezplačnih predavanj o Habsburžanih, s katerimi bodo do konca novembra osvetlili šeststoletno zgodovino te evropske vladarske rodbine.

Bled – V vladanje Habsburžanov je bil kot vse slovenske dežele razen Beneške Slovenije, ki je sodila pod Beneško republiko, vključen tudi Bled. »Čeprav nam je ta družina vladala šeststo let, imam občutek, da je ta del zgodovine kar nekoliko zamolčan. Zato smo se odločili, da skozi predavanja na temo Habsburžanov ljudem znova približamo to vladarsko rodbino, s katero je bil močno povezan tudi Bled, in tako spomnimo, da je bil Bled že tudi v preteklosti marsikdaj v središču dogajanja,« je razložil predsednik Muzejskega društva Bled Srečo Vernig. Zato so pripravili niz predavanj o Habsburžanih, ki jim bo mogoče v Festivalni dvorani vsak torek ob 19. uri prisluhniti vse do konca novembra. Prvo predavanje z naslovom Habsburžani in njihovo mesto v zgodovini je bilo v torek.

Pri projektu, v okviru katerega je med drugim nastalo tudi šest enominutnih filmov o Habsburžanih, je sodeloval tudi blejski župan Janez Fajfar. Po njegovih besedah je v času habsburške vladavine Bled igral pomembno vlogo zaradi naravnih lepot, pa tudi na račun povezav z briksenškimi škofi ter njihovim gradom in cerkvico na otoku, ki je bila simbol slovenstva, še posebej v času narodnega prebujenja. »Bled je bil del velike in dobro organizirane turistične ponudbe cesarstva tistega časa. Močno je bil vpet v vsa dogajanja, saj so ga že takrat obiskovali največji duhovi tistega časa,« je poudaril Fajfar. Prek dežele Kranjske je obenem potekala glavna prometna žila proti morju. Odprtja železniške proge od Jesenic prek Bohinjske Bistrice in skozi predor do Posočja se je julija 1906 udeležil tudi nadvojvoda Franc Ferdinand. Te in druge pomembne dogodke, povezane z vladavino Habsburžanov, so predstavili tudi skozi animacije, ki so jih pripravili na osnovi različnih zgodovinskih virov, tudi časopisnih objav iz tistega časa in slikovnega gradiva različnih zbiralcev. »Najbolj nam je pomagal Leopold Kolman, ki nam je iz svojega bogatega arhiva priskrbel stare razglednice in fotografije,« je razložil Marko Vidic iz Muzejskega društva Bled.

Kot je poudaril Vernig, so Habsburžani vladali izjemnemu in tudi zelo naprednemu cesarstvu. »S številnimi reformami so prinesli boljše življenje tudi ljudem v naših krajih.« K temu je prispevalo tudi odprtje prej omenjene železniške povezave, s katero so se tudi našim krajem odprla vrata v svet, kar je spet prineslo napredek in pretok informacij. »Zato je pomembno, da bolj ozavestimo vladavino Habsburžanov, ki so veliko naredili tudi za nas,« je sklenil Vernig.