Lastnik koče na Ljubelju Mirko Silvo Tischler, evropski poslanec iz Avstrije Eugen Freund, evropska poslanka iz Slovenije Tanja Fajon, predsednik avstrijskih socialdemokratov (SPÖ) Andreas Schieder in organizator Evropske fešte Harry Koller / Foto: Primož Pičulin

Zagotovilo miru in varnosti

Pri Koči Ljubelj, ki stoji na nekdanjem mejnem prehodu Ljubelj na avstrijsko-slovenski meji, se je z dogodkom Evropa fešta začela vrsta srečanj sestrskih strank Evropskih socialistov in socialnih demokratov Slovenije, Avstrije, Italije, Hrvaške in Madžarske.

Tanja Fajon, poslanka evropskega parlamenta: »Zavedati se moramo, da je zaradi globalizacije in nemirov v Evropi in izven nje povezovanje ključnega pomena in temeljni evropski projekt.«

Ljubelj – Na zgodovinskem prostoru nekdanjega mejnega prehoda na vrhu Ljubelja, ki je desetletja veljal kot sinonim za delitev Evrope, danes pa za točko združevanja in sobivanja, so se družili predstavniki Evropskega parlamenta. Kot pojasni organizator Harry Koller iz Renner Instituta, želijo s tovrstnimi dogodki skupaj s prebivalci obeh strani meje v sosedskem duhu praznovati Evropo odprtih meja. “Z Evropsko fešto, ki jo letos organiziramo prvič, želimo dokazati, da narodi živimo v enotni skupnosti. Žal nam je zagodlo deževno vreme, zato smo zabavo z glasbo in hrano iz obeh strani meja odpovedali. Pričakovali smo od petsto do šeststo ljudi, zbralo se nas je okoli dvajset, a naslednje leto bomo fešto zagotovo ponovili, v omenjenih državah pa bodo vse do maja 2019 v luči priprav na evropske volitve potekali podobni dogodki.”

Trenutni poslanci v Evropskem parlamentu ter drugi politični predstavniki iz Slovenije, Avstrije, Italije, Hrvaške in Madžarske so se ob prijetnem druženju dogovorili o skupnih smernicah delovanja. Slovenska evropska poslanka Tanja Fajon pravi, da so na tako lep zgodovinski kraj želeli privabiti državljanke in državljane sosednih držav. “Smo velika politična družina Evropskih socialistov in socialnih demokratov, ki težimo k okrepitvi sodelovanja, hkrati kujemo plan, kako okrepiti glas, ki širi demokracijo v Evropi, kako se boriti zoper nestrpnost, ksenofobijo in sovraštvo. Ljudje morajo spoznati, da je Evropa tista, ki nam zagotavlja mir in varnost, dostojno življenje in uresničevanje človekovih pravic.” Fajonova je izpostavila tudi problem odtujenega čuta do Evrope. “Udeležba na evropskih volitvah je premajhna, ker prebivalci Evrope ne čutijo, prav zato se bomo trenutni evropski poslanci na odprtih prostorih družili med njimi in jim sporočali, da imamo vsi iste cilje – Evropo narediti močno, enotno, varno in stabilno za ljudi. Zavedati se moramo, da je zaradi globalizacije in nemirov izven in v Evropi povezovanje ključnega pomena in temeljni evropski projekt.”