S 1. septembrom naj bi bila v prodaji le še LED-svetila.

Halogenke se poslavljajo

Nova uredba evropske komisije določa, da moramo opustiti uporabo halogenskih žarnic in jih zamenjati z LED-svetili.

Če LED-svetilo preneha delovati, ne moremo preprosto zamenjati žarnice, ampak celo ogrodje, celo luč. Problem je tudi, da se LED-tehnologija hitro spreminja, tako da včasih že v manj kot v enem letu ne najdemo več enakega svetila, kot smo ga imeli prej.

Kranj – Tako kot so se pred nekaj leti poslovile volframove žarnice, naj bi se s 1. septembrom umaknile halogenske žarnice. Nova uredba evropske komisije direktivi uporabe za okolje varčnejših svetil namreč dodaja novo pravilo osvetljave, in sicer, da moramo s tem datumom opustiti uporabo halogenskih žarnic in jih zamenjati z varčnejšimi LED-svetili. LED-svetila naj bi imela daljšo življenjsko dobo in manjšo porabo energije od halogenskih žarnic, kar sta za uporabnike dve dokaj pomembni lastnosti, vendar je njihova cena višja. Tisti, ki se ne spoznajo na žarnice, pa se pri nakupu hitro lahko ujamejo v past.

Pri nakupu LED-sijalke moramo biti pozorni na barvo svetlobe, ki jo ta oddaja. Barva svetlobe se meri po Kelvinovi lestvici barvne temperature. "LED-svetila se gibljejo na tej lestvici med 2700 kelvini in 6500 kelvini. LED-svetilo z 2700 kelvini oddaja sončno, rumeno, toplo svetlobo, ki je najbolj prijetna za naš dom. Več kelvinov, kot jih svetilo ima, bolj modra je barva," je povedal Robert Potočnik, lastnik trgovine s svetili Rona v Kranju, in dodal, da ljudje velikokrat sploh ne vedo, kaj so kupili. Poudarja pa, da ta raznolika barvna paleta ni slabost LED-svetil, saj za prostore različnih namembnosti potrebujemo različno barvo svetlobe. Doma v kuhinji razlike med LED- in halogensko sijalko oziroma žarnico, ki naj bi sicer oddajala najbolj prijetno svetlobo, ne bo opaziti, če bomo kupili LED-sijalko prave barvne svetlobe.

Problem pri LED-svetilu je tudi, da ni več samo v obliki sijalke, ampak je to že cel objekt. Če, na primer, takšno LED-svetilo preneha delovati, ne moremo preprosto zamenjati žarnice, ampak moramo zamenjati celo ogrodje, celo luč. Tu se pojavi še en problem. LED-tehnologija se tako hitro spreminja in napreduje, da včasih že v manj kot v enem letu ne najdemo več enakega svetila, kot smo ga imeli prej. Slabost LED-svetil je tudi ta, da so vezana na elektroniko in da se nekaterih stvari ne da preprosto zamenjati, ampak jih je treba prilagoditi, kar za sabo prinese še dodatne stroške, je pojasnil Robert Potočnik in dodal, da na delovanje LED-svetil med drugim vplivata tudi temperatura in napetost in da prav zaradi tega doma težko zagotovimo optimalne pogoje za njihovo delovanje.

Z novo uredbo se bomo torej soočili z dobrimi in slabimi spremembami. Potočnik pa je opozoril na slabo obveščenost porabnikov o tej uredbi, a glede na to, da se ponekod še lahko kupijo volframove žarnice, ki naj bi šle iz prodaje pred približno desetimi leti, bodo tudi halogenske žarnice verjetno še kar nekaj časa na trgu. V Rona trgovini jih bodo prodajali le še do konca zalog, kar pa ne bo več prav dolgo, je povedal in dodal, da nekaj halogenskih žarnic še ostane v ponudbi, predvsem zaradi velikosti, saj za zdaj ne morejo narediti tako majhnih LED-sijalk.