V Podružnični šoli Bukovica so v okviru lokalne šolske malice ponudili marmelado, maslo, kruh in čaj. / Foto: arhiv Razvojne agencije Sora

Zdrave šolske malice

V okviru projekta Lokalna hrana v šole se trudijo spodbujati prehransko samooskrbo s povečanjem pridelave, predelave in potrošnje lokalno pridelane hrane.

Pri projektu, v okviru katerega si prizadevajo na šolske jedilnike uvrstiti čim več hrane, pridelane v lokalnem okolju, so moči združili Razvojna agencija Sora, podjetje P-ino in KGZS Zavod Kranj. »S spodbujanjem lokalnih pridelovalcev in predelovalcev k večji tržni pridelavi ter usklajevanju lokalne ponudbe s povpraševanjem osnovnih šol bomo prispevali k večji dostopnosti lokalne hrane za lokalno prebivalstvo in bolj zdravemu prehranjevanju otrok,« je razložila Jerneja Klemenčič Lotrič iz Razvojne agencije Sora. Projekt, ki se bo končal novembra, sofinancira Evropska unija iz evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in slovenska država iz programa razvoja podeželja 2014–2020 v okviru prvega javnega poziva LAS loškega pogorja.

Najprej so pozornost namenili načrtovanju in razvoju obrokov lokalne šolske malice. »Oblikovani so bili predlogi lokalnih šolskih malic, sestavljenih iz živil, ki se pridelujejo v lokalnem okolju, upoštevajoč prehransko in kulinarično ustreznost,« je razložila Klemenčič Lotričeva in dodala, da so projektni partnerji s kuharskim mojstrom Urošem Štefelinom obiskali osnovne šole na Škofjeloškem ter skupaj s šolskim osebjem dopolnili predloge lokalnih šolskih malic glede na ekonomsko in tehnološko izvedljivost. V nadaljevanju so v šolah izbrali obrok lokalne šolske malice, aprila in maja pa je sledila pilotna izvedba kratke oskrbovalne verige za izbrane lokalne šolske malice, v okviru katerih so šolarjem v različnih šolah na Škofjeloškem za malico ponudili: marmelado, maslo, kruh in čaj; marmelado, kruh, mleko in kislo smetano; vmešana jajca s skuto, kruh in mleko; ričet z narezano domačo klobaso; hot dog z mini domačo klobaso in paradižnikovo-smetanovo omako; govejo juho z rezanci. Tako pri učencih kot šolskem osebju in dobaviteljih so naleteli na pozitiven odziv. »Glede na pozitivne izkušnje s pilotnimi izvedbami bodo osnovne šole na Škofjeloškem tudi v prihodnjem šolskem letu lokalne šolske malice uvrstile na šolske jedilnike,« je zadovoljna Jerneja Klemenčič Lotrič, ki ob tem opozarja, da bo za še več lokalne hrane na šolskih jedilnikih treba povečati tudi lokalno ponudbo živil, za kar je lokalnim pridelovalcem in predelovalcem hrane v okviru projekta namenjena tudi strokovna pomoč.