Ko udari strela

Strela. Veličasten naravni pojav, ki je lahko tudi zelo nevaren. Mnogim nažene strah v kosti, spet drugi jih občudujejo in lovijo v objektiv fotoaparata.

Tudi v letošnjem poletju so bila izdana številna opozorila za možnost neviht, ki s seboj prinašajo tudi strele. Pretekli konec tedna je bil že eden takšnih. Na Elektroinštitutu Milan Vidmar v Ljubljani že od leta 1998 deluje sistem za lociranje atmosferskih razelektritev Scalar. Goran Milev, vodja sistema Scalar, je pojasnil, da so pretekli nevihtni konec tedna, od 25. do 27. avgusta, na območju Slovenije zabeležili tri tisoč udarov strel oziroma trinajst tisoč povratnih udarov strel. Na leto v Sloveniji v povprečju zabeležijo šestdeset tisoč udarov strel. Lani jih je bilo nekaj več kot 45 tisoč, podobna številka, pravi, bo tudi letos. Gorenjska je še posebej na udaru, sploh na zahodni strani Alp. Ima najvišje vrednosti dosega strel, so pa k sreči pretežno po vrhovih, torej v neurbanih območjih. Milev razloži, da imamo več vrst strel, našim očem so najbolj opazne tiste, ki pridejo do površja Zemlje – in takih je le deset odstotkov. Ko slišimo novice o smrtnih primerih ali hudih poškodbah zaradi udara strele v Sloveniji, vsako leto je kakšen, smo še toliko bolj pozorni in previdni. Tudi na Gorenjskem so takšni primeri, kot na primer letos na Bledu in na Veliki planini, ki sta bila medijsko zelo odmevna.

Sama spadam med tiste, ki mi nevihte povzročijo nelagodje, še zlasti poleti, ko dopust preživimo v »hotelu tisoč zvezdic« – v šotoru. Smo na odprtem in s tem izpostavljeni. Krasno je, vse dokler ne pride nevihta, dokler se ti nad glavo ne začne sredi noči »prižigati luč« in dokler ne slišiš grmenja. Če je hudo, grem v avtomobil. In če sem bila še pred leti potem deležna smeha, sedaj vidim vse več takšnih, ki čas trajanja nevihte preživijo rajši v avtomobilu. Tudi Goran Milev mi pritrjuje, da če se ne moremo zateči v kakšen objekt, je avtomobil kar pravšnja izbira. Na to temo je še dejal, da je slišal za primere kampov v Franciji, ki uporabljajo storitev alarma, kar pomeni, da goste obvestijo, bodisi s telefonskim sporočilom bodisi zvočno, da se bliža nevihta in naj se umaknejo na varno.

Vreme je nepredvidljivo, zato previdnost in pravilno ukrepanje nista nikoli odveč, četudi bi kdo rekel, da pretiravamo. Strele je najbolje opazovati od daleč, skozi okno ali s sistemom detektorjev. Stanje strel na območju Slovenije si trenutno lahko ogledate tudi s pomočjo posebne aplikacije v okviru razstave v Planinskem muzeju v Mojstrani. Ni pomembno, koliko jih je, usodna je lahko že ena sama. In ne drži vedno pregovor, da je strah votel, okrog ga pa nič ni.