Karl Erjavec / Foto: Gorazd Kavčič

Med ministrskimi kandidati tudi Gorenjci

Predsedniki LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS so v sredo podpisali koalicijski sporazum o sodelovanju v vladi v mandatu 2018–2022 pod vodstvom Marjana Šarca. Med predlaganimi ministrskimi kandidati so tudi štirje Gorenjci.

Ljubljana – Znani so vsi ministrski kandidati vlade, ki jo bo vodil Marjan Šarec.

Med predlaganimi kandidati so tudi štirje Gorenjci. Po desetih letih se na ministrstvo za obrambo, kjer je tudi začel svojo ministrsko kariero, vrača Karl Erjavec (DeSUS). Med predlaganimi kandidati velja za najbolj prekaljenega mačka, saj je bil že tudi minister za okolje in prostor in minister za zunanje zadeve. Danes 58-letni Erjavec od leta 2005 vodi stranko DeSUS in od takrat je kot minister sodeloval v prav vseh vladah.

Alenka Bratušek je kandidatka za ministrico za infrastrukturo. Od marca 2013 do septembra 2014 je bila predsednica vlade, zato ji izkušenj v politiki ne manjka.

Nova obraza v politiki pa sta 47-letni magister javne uprave Boštjan Poklukar (kandidat LMŠ) in leto dni starejši akademski glasbenik Dejan Prešiček (kandidat SD). Poklukar na notranje ministrstvo prihaja s Centra za obveščanje Kranj, ki ga vodi zadnje leto. Pred tem je bil zaposlen na obrambnem ministrstvu – v Slovenski vojski je opravljal različne naloge in dolžnosti. Izkušnje z vojsko in policijo mu bodo – če bo postal minister – na področju notranje politike še kako koristile. V letih 2015 in 2016 je aktivno sodeloval tudi pri soočanju z begunsko krizo, ki bo prav tako eden večjih izzivov njegovega ministrstva. Je avtor knjige Delam protokol in občasni predavatelj o protokolu. Z družino živi na Bledu.

Kandidat za ministra za kulturo Dejan Prešiček prihaja iz glasbenega okolja, doma pa je na Kokrici. Po končanem študiju saksofona na Akademiji za glasbo v Frankfurtu je kot solist in komorni glasbenik nastopal doma in v tujini. Trenutno je direktor ljubljanskega Konservatorija za glasbo in balet, kjer obenem poučuje saksofon in komorno igro. Če bo postal minister za kulturo, bo Prešiček prvi glasbenik na tem položaju v samostojni Sloveniji, a poudarja, da ima veliko izkušenj z vodenjem javnega zavoda s kar 250 zaposlenimi in organizacijo številnih prireditev. Napovedal je, da si bo prizadeval dobiti več denarja za kulturo in da bo zato uvedel t. i. kulturni evro. Od leta 2009 je Prešiček kot docent tudi honorarni sodelavec na Akademiji za glasbo v Ljubljani, kjer poučuje saksofon ter komorno glasbo. Pred kratkim se je potegoval za položaj direktorja Slovenske filharmonije, veliko pa nastopa tudi s svojo sestro pianistko Nino Prešiček.

Ministrske kandidate v prihodnjih dneh čakajo predstavitve pred matičnimi odbori državnega zbora, poslanci pa bodo o novi vladi odločali 13. septembra.