Priznanja zadružnikom in zadrugam

Z Gorenjskega so priznanje Zadružne zveze Slovenije prejeli Vida Lamovec, Janez Porenta, Irena Šmajc ter kmetijsko-gozdarski zadrugi Sava Lesce in M Sora Žiri.

Kranj – Zadružna zveza Slovenije je v sredo na dnevu zadružnikov na kmetijsko-živilskem sejmu Agra v Gornji Radgoni podelila priznanja zaslužnim zadružnikom, zadružnim delavcem ter zadrugam, ki praznujejo okrogle obletnice. Z Gorenjskega sta priznanje za trajen prispevek k razvoju zadružništva prejela Vida Lamovec iz Kmetijsko-gozdarske zadruge M Sora Žiri in Janez Porenta iz Kmetijsko-gozdarske zadruge Sloga Kranj. Lamovčeva je že vso delovno dobo zaposlena v zadrugi in že dolgo vodi kadrovsko službo, v kateri se dobro zaveda, da so za razvoj podjetja ključni ljudje. Janez Porenta je vodenje zadruge prevzel pred štirimi leti in jo je, kot piše v obrazložitvi k priznanju, skupaj s sodelavci z učinkovitim in požrtvovalnim delom saniral, tako da danes uspešno posluje in predstavlja učinkovit servis kmetom pri prodaji kmetijskih pridelkov. Letno priznanje za prispevek k razvoju zadružništva pa je na predlog Kmetijske zadruge Cerklje prejela Irena Šmajc, ki je v zadrugi zaposlena 33 let in je vodja odkupa mleka.

Priznanje sta za sedemdesetletnico delovanja prejeli tudi dve gorenjski zadrugi: Kmetijsko-gozdarska zadruga Sava Lesce in Kmetijsko-gozdarska zadruga M Sora Žiri. Zadruga Sava združuje več kot sto aktivnih članov, zaposluje 36 delavcev in deluje na območju sedmih občin. Njena osnovna dejavnost je prireja mleka na posestvih Poljče in Bled, kjer letna količina dosega skoraj štiri milijone litrov; že trinajsto leto pa se ukvarja tudi s prodajo surovega mleka na tuje trge. V sadovnjaku Resje na leto pridela povprečno osemsto ton jabolk in drugega sadja. V sedemdesetletni zgodovini zadruge M Sora Žiri je pomembno leto 2006, ko je zadruga ustanovila delniško družbo družbo M Sora, na katero je prenesla poslovanje, ki ni vezano na kmetijstvo. Zadruga, njena delniška družba in njenih šest hčerinskih podjetij uspešno poslujejo in širijo obseg poslovanja, njihovi skupni prihodki že presegajo trideset milijonov evrov. Zadruga na leto odkupi več kot sedem milijonov litrov mleka, 25 tisoč kubičnih metrov hlodovine in več kot tristo ton živine. V zadnjem letu je bistveno izboljšala oskrbo kmetov z reprodukcijskim materialom.