Strokovnjaki so prejšnji četrtek kot uvod v letošnje Aljaževe dneve pripravili muzejski večer, na katerem so v Slovenskem planinskem muzeju predstavili načrt obnove Aljaževega stolpa.

Aljažev stolp se zaradi obnove seli v dolino

Prihodnji teden se bo pod nadzorom Zavoda za varstvo kulturne dediščine začela temeljita obnova Aljaževega stolpa. Z vrha Triglava ga bodo v dolino v enem kosu prepeljali s helikopterjem. Če bo šlo vse po načrtih, bodo ta simbol slovenstva že v treh tednih restavrirali in vrnili na njegovo mesto.

Mojstrana – Aljažev stolp že vse od postavitve leta 1895 stoji na vrhu Triglava. Po 123 letih bodo ta simbol slovenstva zaradi sanacije predvidoma prihodnji teden prvič prepeljali v dolino. Obnovo vodi Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, ki je v začetku lanskega leta stolp prevzel v upravljanje.

Konec prejšnjega tedna so v okviru Aljaževih dni projekt v Slovenskem planinskem muzeju predstavili tudi domačinom. Kot je povedal Jernej Hudolin, generalni direktor Zavoda za varstvo kulturne dediščine, so v zadnjih letih stalno in podrobno spremljali stanje Aljaževega stolpa. »Na podlagi izdelanega konservatorskega načrta in opravljenih monitoringov smo se odločili za temeljito sanacijo,« je povedal in pojasnil, da gre predvsem za logistično zahteven projekt, saj bo moral stolp v enem kosu v dolino in nato do delavnice prepeljati helikopter. »Izvedbeno pa gre za materijo, ki smo jo analizirali do zadnje zakovice – in razen podnožja, ki je zdaj zabetonirano in ga bomo v prvih dneh septembra odprli, vemo o njej tako rekoč vse.«

Pri projektu sodelujejo tudi Planinska zveza Slovenije, Narodni muzej in Slovenska vojska, ki bo poskrbela za helikopterski prevoz dragocenega tovora z vrha Triglava in nazaj. »Načrtujemo, da stolp kar najhitreje saniramo in postavimo nazaj na vrh Triglava; veliko bo odvisno od vremena, saj vemo, da jeseni v visokogorju lahko hitro zapade sneg in se tam tudi obdrži. Načeloma pa bo stolp v dolini maksimalno tri tedne, ob čemer se bomo seveda prilagajali vremenu in možnostim helikopterja,« je še povedal Jernej Hudolin.

Arhitekt in restavrator dr. Martin Kavčič vodi projekt obnove stolpa. »Skrbno spremljanje stanja Aljaževega stolpa v zadnjih letih je pokazalo, da poškodbe niso več le površinske narave, ampak da so prešle na konstrukcijo. Volumen stolpa se krivi, zgornji obroč je precej zakrivljen, popuščajo kovice, zato se razpira. Stolpa zato ni mogoče več sanirati na kraju, kjer stoji, ampak ga je treba temeljito prenoviti, kar je mogoče le v za to primernem okolju, zato bo stolp za krajši čas prepeljan v dolino,« je trenutno stanje stolpa opisal Kavčič.

Kot je pojasnil, bodo strokovnjaki stolp najprej podrobno pregledali in se nato lotili restavracije kovinskih delov. »V vmesnem času se bo pripravila podlaga za ponovno pričvrstitev; nanose betona, ki se jih je v zadnjih desetletjih nabralo kar precej, bomo odstranili in podlagi skušali dati nek bolj naraven videz.« Stolp bodo očistili številnih nanosov barve – skupaj naj bi jih bilo kar 18 – odpravili poškodbe, na novo prebarvali, sestavili in vrnili na vrh Triglava. Kot pravi Kavčič, bo stolp tudi po obnovi na pogled takšen, kot je bil do sedaj. »Spremenjeni bodo le posamezni detajli: razmišljamo, da bi namesto treh jeklenic spet vzpostavili štiri, kolikor jih je bilo v začetku in kar je tudi z vidika statike boljša rešitev. Nekaj manjših sprememb bo pri oknih: zgornji pas oken, ki je bil dodan kasneje, bomo zatrli, vzpostavljena bosta prvotna dva pasova, malce bo spremenjen tudi podstavek, na katerem stoji stolp.«