Zasegli stojnice in blago

Inšpekcija je preverjala poreklo in označenost svežega sadja in zelenjave ter morebitno zavajanje potrošnikov. Pri nadzoru je ugotovila več neskladnosti, enemu od prodajalcev je zasegla tudi stojnice, tehtnice in blago, nekaterim je prepovedala prodajo.

Kranj – Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je v času od začetka maja do konca junija izvedla poseben nadzor nad prodajalci svežega sadja in zelenjave, predvsem jagod, belušev, češenj in marelic. Izvajala ga je na prodajnih mestih, kjer je v preteklih letih že ugotovila neskladnosti, pa tudi na mestih, kjer so se prodajalci pojavili na novo, časovno pa tudi izven rednega delovnega časa, ob sobotah in nedeljah. V nadzor je vključila 195 zavezancev, pri katerih je izvedla skupaj 291 pregledov. Preverjala je sledljivost in označenost sadja in zelenjave ter zavajanje potrošnikov, še zlasti glede porekla. Kar zadeva sledljivost, je obveznost prodajalcev, da imajo na prodajnem mestu vseskozi dokaz o tem, kje so sadje ali zelenjavo nabavil. Inšpektorji so večino navedb, da so pridelki slovenskega izvora, preverili tudi pri primarnih pridelovalcih. Če sadje in zelenjava na prodajnem mestu nista označena v skladu s predpisi ali da je navedeno drugačno poreklo od dejanskega, se šteje, da gre za zavajanje potrošnika.

Napačno poreklo največkrat pri češnjah

Inšpektorji so največ neskladnosti glede sledljivosti ugotovili pri beluših (v 31 odstotkih pregledov), češnjah (21) in jagodah (17) ter glede pravilnosti označevanja pri marelicah (21) in jagodah (20), napačno poreklo največkrat pri češnjah (19), kakovost, ki ni ustrezala predpisani in označeni, pa pri jagodah (9). Zavezancem so izdali 25 upravno-inšpekcijskih odločb o ureditvi stanja, uvedli 26 prekrškovnih postopkov in izrekli 38 ustnih opozoril. Enemu prodajalcu so zaradi ponavljanja prekrška odvzeli stojnice, tehtnice in blago, sicer pa so prodajalcem prepovedali prodajo 236 košaric jagod, 210 kilogramov češenj, treh kilogramov čebule, 16 kilogramov belušev, osemdeset kilogramov marelic ter še deset kilogramov drugega sadja in zelenjave.

Napredek pri označevanju porekla

Poseben nadzor nad prodajo sadja in zelenjave je letos potekal že tretje leto zapored, inšpekcija pa bo tovrstne nadzore nadaljevala tudi v prihodnjem letu. Kot ugotavlja v poročilu o letošnjem nadzoru, rezultati kažejo na napredek pri označevanju porekla, še vedno pa je preveč neskladnosti pri zagotavljanju sledljivosti. Določbe zakona o kmetijstvu, ki omogočajo neposredno ukrepanje na prodajnem mestu, so po oceni inšpekcije učinkovit ukrep, saj doseže tudi tiste gospodarske družbe, ki imajo v Sloveniji le poštni nabiralnik in ne sprejemajo uradnih dopisov. Inšpekcija je s ponavljanjem pregledov dosegla skladno poslovanje pri gospodarski družbi, ki ima stojnice v več mestih v državi; poslovanje pa letos še ni bilo povsem skladnjo pri podjetjih, ki vsako sezono prodajo sadja in zelenjave začnejo z novoustanovljenim podjetjem, ki deluje le določen čas. Najmanj neskladnosti je ugotovila pri primarnih pridelovalcih, vendar pa tisti, ki niso davčni zavezanci in niso zavezani k izdajanju računov za prodajo svojih pridelkov, predstavljajo tveganje glede navedbe resničnih podatkov in s tem tudi večjo možnost za zavajanje potrošnikov.