Sejemska priznanja za kakovost izdelkov

V okviru sejma Agra v Gornji Radgoni so potekala mednarodna ocenjevanja svežega mesa, mesnih in mlečnih izdelkov in medu, sokov, brezalkoholnih pijač in embaliranih vod ter vina, danes pa se bo končalo še ocenjevanje kmetijske mehanizacije in opreme.

Predsednica komisije za ocenjevanje kakovosti medu prof. dr. Terezija Golob z Biotehniške fakultete v Ljubljani je dejala, da so tudi letos vremenske razmere krojile slabšo letino nekaterih vrst medu in da se je to poznalo tudi pri vzorcih, ki so jih čebelarji dali na ocenjevanje. Prevladovali so vzorci cvetličnega, akacijevega in lipovega medu, občutno manj kot lani pa je bilo vzorcev gozdnega medu, slabo sta bila zastopana kostanjev in hojev med, smrekovega medu pa sploh ni bilo. Kakovost medu je bila odlična, le en vzorec medu so zaradi prevelike vsebnosti vode izključili iz ocenjevanja.

Gornja Radgona – Na mednarodnem ocenjevanju svežega mesa in mesnih izdelkov je sodelovalo 37 podjetij z 264 izdelki. Na ocenjevanju so se izkazali tudi gorenjski predelovalci mesa. Kmetija Hribar iz Predoselj bo na sejmu prejela zlato medaljo za želodček s kašo ter srebrne medalje za še tri izdelke, Čadež z Visokega zlati medalji za domačo gorenjsko zaseko in za prekajeni svinjski hrbet - laks kare ter še šest srebrnih medalj, Mesarstvo Oblak iz Žirov pa zlate medalje za ocvirke v masti, gorenjsko zaseko, posebnico z vrtninami, prekajeno šunko ter za suhe ocvirke ter srebrne medalje za sedem izdelkov, Meso Kamnik dve zlati medalji - za zlato mortadelo Anton in za zlato mortadelo z olivami Anton, tri zlate medalje za tržno ponudbo - za kamniške odščipance s sirom, čevapčiče Anton in za kamniške odščipance z mesnato slanino, poleg tega pa še šest srebrnih medalj in eno srebrno medaljo za tržno ponudbo, piščančjereja Galjot iz Lahovč pa zlato medaljo za tržno ponudbo domačega piščanca.

Oseminosemdeset domačih čebelarjev in štirinajst tujih iz petih držav je na ocenjevanje dalo skupno 146 vzorcev medu. Priznanja bo na sejmu prejelo tudi šest gorenjskih čebelarjev. Čebelarstvo Ajda z Obrn pri Bohinjski Beli bo prejelo srebrno medaljo za lipov med, Jože Frelih iz Žirov srebrno za lipov med, Čebelarstvo Kimovec iz Šenčurja zlati medalji za lipov in kostanjev med, Čebelarstvo Kokl, Tomaž Kokl, iz Potoč pri Preddvoru bronasto medaljo za akacijev med, Jože Ribnikar z Golnika zlato medaljo za cvetlični med in srebrno za lipov med ter samostojni podjetnik Mitja Smrdel iz Kranja zlato medaljo za kostanjev med, srebrno za lipov med in bronasto za akacijev med.

Na ocenjevanje kakovosti sadnih sokov, brez­­al­ko­­holnih pijač in embaliranih vod je 26 podjetij dalo skupno 86 izdelkov. Štirje izdelki so prejeli priznanje Šampion kakovosti, med njimi tudi Voda 902 z okusom bezga, ki jo polni podjetje Voda 902 iz Podloma pri Stahovici. Isto podjetje bo prejelo še veliko zlato medaljo za Vodo 902 z okusom zelenega jabolka, zlato medaljo za Vodo z okusom pomaranče in limone ter še tri srebrne medalje. Podjetje Vipi z Brezij bo prejelo zlato medaljo za motni jabolčni sok, Dragica Štirn s kmetije na Suhi pri Predosljah pa veliko zlato medaljo za zeliščni sirup ingver in za zeliščni sirup ingver brez dodanega sladkorja ter poleg tega še eno srebrno medaljo.

Na ocenjevanju mleka in mlečnih izdelkov so največ šampionov (štiri) dobile Pomurske mlekarne, največ priznanj sicer pa Mlekarna Celeia, ki bo dobila skupno 38 priznanj, od tega sedem velikih zlatih medalj in enajst zlatih medalj.