V domu prenehali s tožbami

Medtem ko Dom upokojencev Kranj odstopa od tožb zoper zaposlene zaradi preplačanih stroškov prevoza na delo, pa bo sindikat svoji tožbi zaradi premalo izplačanih stroškov nadaljeval.

Kranj – Svet Doma upokojencev Kranj (DUK) je v sredo na predlog direktorice Zvonke Hočevar sklenil, da odstopijo od nadaljnjih tožb zoper devet zaposlenih za vračilo preveč izplačanih stroškov prevoza na delo in z njega. Takšen sklep je svet zavoda sprejel zaradi nedavne odločbe višjega delovnega in socialnega sodišča, ki je v podobni tožbi Doma starejših občanov Preddvor odločilo v delavčevo korist. »Dom upokojencev Kranj bo tako delavcem, ki že odplačujejo preveč izplačane stroške prevoza, vrnil dosedanja vplačila skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi,« je napovedala direktorica Hočevarjeva in znova poudarila, da je tožbene zahtevke morala vložiti zaradi izrecne zahteve v 165. členu Zakona o uravnoteženju javnih financ ter mnenj Računskega sodišča in Ministrstva za javno upravo. »Ker pa lahko zaradi nedavne odločbe sodišča druge stopnje, ki je bila sicer izdana v drugi zadevi in med drugima strankama, pričakujemo, da bo sodišče zavrnilo naše zahtevke, ki so vloženi in za katere je predvidena obravnava 31. avgusta, sem Svetu predlagala današnji sklep, da se izognemo nadaljnjim stroškom,« je predvčerajšnjim razložila Hočevarjeva.

V hišnem Sindikatu zdravstva in socialnega skrbstva, ki ga vodi Nataša Malnar in sodi pod okrilje Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), umik tožb pozdravljajo kot korak v pravo smer, ob tem pa navajajo, da so direktorico in svet zavoda argumentirano pozivali k temu že več kot leto dni, odkar je bila vložena prva tožba, še zlasti pa po dveh sodbah prvostopenjskega sodišča iz decembra lani in junija letos, ki je obakrat ugotovilo, da je DUK napačno obračunaval potne stroške. »V sodbi iz junija 2018 je sodišče pritrdilo našemu stališču, ki ga zagovarjamo od začetka zapletov (od leta 2015), da delavcem ni treba vrniti potnih stroškov, saj je delodajalec odgovoren za pravilen obračun in izplačilo potnih stroškov. Tako je sodišče v drugi sodbi zavzelo stališče, da je dolžnost delavca le to, da posreduje podatke o kraju bivanja. Ostalo delo, torej kakšni potni stroški pripadajo delavcu, mora opraviti delodajalec. Nadalje je sodišče razsodilo, da se morajo upoštevati načela obligacijskega zakonika, ki trdijo, da če kdo nekaj plača, čeprav ve, da ni dolžan, tega ne more terjati nazaj,« je dejala sekretarska ZSSS Gorenjske Mirela Žnidarec.

Svet DUK je v sredo hišni Sindikat zdravstva in socialnega skrbstva obenem pozval, naj tudi sam odstopi od tožb, ki sta bili zoper DUK vloženi zaradi premalo izplačanih stroškov prevoza na delo dvema zaposlenima. A sindikat se je odločil, da bo tožbi nadaljeval, saj je DUK izplačal premalo stroškov prevoza na delo ne samo dvema njihovima članoma, ampak veliko večjemu številu zaposlenih. »Ker so posamezni primeri med seboj različni, saj so dejstva različna, ni enoznačne rešitve oz. odgovora, zato nam kljub našemu večletnemu vztrajanju in razlagam ni uspelo zadeve urediti po mirni poti, ker direktorica DUK še vedno ne pristaja na vse naše razlage. Tudi o tem se je razpravljalo na svetu doma ter je sklenjeno, da je prav, da se pridobi sodna praksa tudi za te sporne primere,« je še pojasnila Žnidarčeva. »Žal mi je, da Sindikat zdravstva in socialnega skrbstva ni pripravljen odstopiti od svojih tožb, da bi lahko zadevo v zvezi s prevoznimi stroški dokončno zaključili. Sindikat bo po izjavi predsednice Malnarjeve vztrajal pri nadaljnjih tožbah, kar posledično pomeni, da bodo pravdni stroški še narasli,« pa je žal direktorici Hočevarjevi.