Pohodniki so v dolino lahko prišli z organiziranim avtobusnim prevozom. / Foto: Gorazd Kavčič

Umirjanje prometa v Vratih

Promocijski dan umirjanja prometa v dolini Vrata je pokazal, da je zamisel prava. Če bo vse potekalo po načrtih, bo projekt v dobrih dveh letih tudi realiziran.

Mojstrana – Cilj Promocijskega dneva umirjanja prometa in spodbujanja trajnostne mobilnosti v dolini Vrata, ki velja za eno najlepših alpskih dolin v Triglavskem narodnem parku, je bil spodbuditi obiskovalce, da se v dolino odpravijo peš, s kolesom ali brezplačnim javnim prevozom, avto pa pustijo na enem od treh parkirišč v Mojstrani. Ta dan so v dolino spustili le toliko motornih vozil, kolikor je bilo prostih, sicer plačljivih, parkirnih mest pri slapu Peričnik in pred Aljaževim domom. Vodja projekta in podžupan Občine Kranjska Gora Bogdan Janša upa, da bodo projekt realizirali v dveh, največ treh letih. »S tem se bo rešilo več problemov. Zaradi zmanjšanega obsega vozil se bo zmanjšal tudi izpust ogljikovega dioksida v dolini, manj bo dvigovanja prahu s ceste. S tem režimom rešimo tudi problem divjega kampiranja in parkiranja,« je povedal Janša in nadaljeval, da pohodniki velikokrat parkirajo na zasebna zemljišča in s tem omejujejo in otežujejo dostop in delo lastnikom zemljišč. Zaradi količine pločevine, ki se vsak dan pelje po dolini, pa trpijo tudi kolesarji in pešci.

V soboto so pridobili pomembne povratne informacije o projektu, odziv obiskovalcev pa je bil po besedah Mira Eržena, podpredsednika Planinske zveze, pozitiven. Čez dan so se pokazale tudi nekatere stvari, ki bi jih v prihodnosti morali izboljšati, spremeniti ali prilagoditi. Ena takih je pogostost vožnje avtobusa po dolini. Obiskovalci menijo, da bi moral voziti pogosteje, je povedal Eržen. »Kaže pa se tudi na to, da imajo ljudje željo izstopati na različnih krajih in bi morali biti šoferji dobri poznavalci te poti. Šofer javnega prevoza bi moral biti hkrati tudi informator,« je dodal.

Na Promocijskem dnevu umirjanja prometa je sodelovalo več kot štirideset prostovoljcev iz lokalnih društev. Po besedah Bogdana Janše brez njih tega dneva ne bi mogli izvesti. Na parkiriščih v Mojstrani in tudi v dolini pa je bilo poleg avtomobilov s slovenskimi registracijami možno zaslediti tudi veliko tujcev. Marko Hlebanja, medobčinski redar, je povedal, da so bili domačini o dogajanju dobro obveščeni, saj je bil dogodek tudi dobro medijsko pokrit, tujcem pa je bilo treba razložiti, a so poskusno ureditev umirjanja prometa dobro sprejeli.