Otroška folklorna skupina iz Celovca je zaplesala avstrijske narodne plese. / Foto: Tina Dokl

Ples, ki simbolizira spoštovanje in prijateljstvo

Šestnajsti EU ples brez meja je ponovno združil slovenski in avstrijski narod na nekdanjem ljubeljskem prelazu, točki, ki je nekoč ločevala, danes pa dvojezični kulturi zedini v eno in premosti meje med sosedi.

Ljubelj – EU ples brez meja je povezovalna prireditev, ki simbolizira spoštovanje in prijateljstvo Mestne občine Borovlje in Občine Tržič. Idejni vodja prireditve Mirko Silvo Tischler je zelo hvaležen, da obe občini podpirata in hkrati že deset let izmenično organizirata ples, letos je organizacija pripadla Občini Borovlje.

Slavnostna govornika sta bila podžupan Mestne občine Borovlje Christian Gamsler in župan Občine Tržič Borut Sajovic, ki je sosede Avstrijce pozdravil s Prešernovo Zdravljico. »Od tedaj, ko je bilo zapisano, naj žive vsi narodi, je preteklo slabih dvesto let in ta preroška misel se danes v združeni Evropi uresničuje. Pomembno je, da se zavedamo, da ni samoumevna in da jo je treba negovati,« je dejal župan Sajovic in dodal: »Z Občino Borovlje bomo naslednje leto praznovali 25 let partnerstva, kar je spoštovanja vredno. Skupni duh se dokaže na tovrstnih prireditvah na nekdanjem prelazu Ljubelj, ki bo samo v mesecu dni gostil štiri srečanja, začenši z EU plesom, v nedeljo, 26. avgusta, bo tek na prelaz, 1. septembra bo Evropsko srečanje in 9. septembra preizkus starodobnikov. Dodana vrednost teh prireditev je dvojezičnost, ki se v praksi resnično pokaže za živo, saj se ljudje zelo sproščeno pogovarjajo v obeh jezikih. Ne potrebujejo tolmačev in se vseeno razumejo.«

Sveto mašo sta na EU plesu darovala župnik iz Loma Silvo Novak in stalni diakon v Borovljah Herman Kelih, ki je dejal: »Kot mlad človek sem doživljal razprtijo in konflikt, ki sta vladala med koroškimi Slovenci in Slovenijo na drugi strani. Trpeli smo pod nemškimi nacionalnimi ljudmi in ta prireditev je zame simbol, da se ljudje, če želimo in če to čutimo v srcu in glavi, lahko zedinimo v eno in smo res bratje in sestre.« V dvojezičnem kulturnem programu so nastopili otroška folklorna skupina iz Celovca, Country babice iz Tržiča in Trio Drava. Pohodnikom na Stari Ljubelj je bila na voljo tudi pestra gurmanska ponudba tradicionalne hrane v moderni preobleki gostincev iz obeh strani meja.

Obiskovalcev je bilo letos več kot sto, med njimi tudi Danica Alič iz Medvod, ki se je, čeprav ne živi v krajih ob meji, z veseljem udeležila srečanja med Slovenci in Avstrijci. »Močno podpiram, da se ta dva naroda povezujeta, ker je vendarle dejstvo, da smo že nekoč bili eno – in prav je, da smo se po dolgih letih ponovno združili.«