Nekdanji Samostan Mekinje te dni gosti najmlajše likovne ustvarjalce.

Samostan živ tudi poleti

Obnovitvena dela v Samostanu Mekinje potekajo po načrtih, prav tako pester nabor vsebin, ki so te dni v znamenju otroških likovnih delavnic.

Kamnik – Javni zavod Samostan Mekinje, ki ga je ustanovila Občina Kamnik, je aprila »zagnal« projekt Preobrazba, ki zajema obnovitvena dela in vrsto brezplačnih izobraževalnih delavnic.

Kot nam je povedala direktorica zavoda Saša Vidmar Ceglar, obnovitvena dela potekajo po načrtih; obnovili so že atrij in dva prostora, še dva sta sredi prenove, saj so v enem našli dragocene stenske in stropne poslikave, ki jih bodo pod strokovnimi smernicami kranjske enote zavoda za varstvo kulturne dediščine skrbno restavrirali in vse skupaj septembra tudi predstavili javnosti. Gre sicer za majhen kamenček v velikem mozaiku, saj je celotna površina nekdanjega samostana, ki so ga sestre uršulinke Občini Kamnik podarile pred dvema letoma, velika približno pet tisoč kvadratnih metrov, obnove v omenjenem, približno dvesto tisoč evrov vrednem projektu, pa zajemajo okoli sedemsto kvadratnih metrov površin. A z majhnimi koraki bomo prišli daleč, so prepričani na občini in v javnem zavodu, kjer si obiskovalce in organizatorje različnih prireditev želijo privabiti s kakovostnimi in pestrimi vsebinami.

Od predavanj do različnih delavnic

Spomladi so veliko obiskovalcev že privabili s sklopom brezplačnih predavanj Zavoda Vezal in v Kamniku živečega Američana Noaha Charneya, ki jih bodo nadaljevali tudi jeseni. Te dni samostanski atrij gosti letni kino, ki poteka v sklopu festivala Kamfest, prejšnji in ta teden pa so dopoldnevi v znamenju najmlajših. Javni zavod je v sodelovanju s člani Likovnega društva Senožeti Radomlje pripravil poletne likovne delavnice za otroke prve triade osnovne šole, ki jih vodi študentka likovne pedagogike Nina Kržič iz Mekinj. »Čeprav so počitnice, se otroci na delavnici učijo, a tako, da za to sploh ne vedo, saj skušam ustvarjanje narediti zanimivo in zabavno. Ne gledamo na to, kaj je lepo in kaj grdo, ampak delajo to, kar si želijo, dam jim zgolj neki okvir, in ne preveč napotkov. Dobijo material in ustvarjajo, kar želijo. Opažam, da od vsega najraje rišejo, dobro jim je šlo od rok tudi kiparjenje, na splošno imajo kup idej in veliko ustvarjalne domišljije,« je najmlajše pohvalila mentorica.

Njihovi izdelki bodo na ogled na razstavi v prostorih samostana in v Galeriji Dika v Kamniku, ki jo upravljajo člani Likovnega društva Senožeti Radomlje.

Konec avgusta bodo za otroke pripravili tudi praktično zeliščarsko delavnico, že ta petek, 17. avgusta, ob 19. uri pa zna veliko obiskovalcev privabiti tudi drugi pogovorni večer s kamniškimi mikropivovarji.

Muzej in informacijska točka naslednje leto

Kaj pa turisti? Te dni jih je v Kamniku in okolici zelo veliko in marsikoga izjemna stavba že od daleč kar pritegne na dvorišče. Jim lahko kaj pokažejo, predstavijo? »Da, res pridejo, z veseljem jih sprejmemo, a vodenih ogledov žal še ne moremo organizirati, saj prostore v pritličju še obnavljamo. Razmišljamo seveda tudi o vzpostavitvi informacijske točke in manjšega muzeja, a šele prihodnje leto, ko bomo zagotovili potrebni denar,« nam je še povedala Saša Vidmar Ceglar.