Ob 900. obletnici omembe vasi Hraše in Smlednik so se na kmetiji Janhar v vaških igrah pomerili člani domačih in sosednjih društev. / Foto: Tina Dokl

Hraše in Smlednik se prvič omenjata leta 1118

Letošnja Jakobova nedelja v Hrašah je bila še posebej slovesna, saj so na ta dan obeležili 900. obletnico omembe vasi Hraše in Smlednik.

Hraše – Vasi Hraše in Smlednik se prvič omenjata v oglejski listini, ki so jo zgodovinarji z gotovostjo postavili v leto 1118 in je ohranjena še danes. Gre za najstarejši pisni vir, ki odstira življenje prednikov v naseljih pod Šmarno goro.

Ob praznovanju 900. obletnice omembe vasi Hraše in Smlednik v oglejski listini so člani Turističnega društva Hraše priredili slovesnost in družabno srečanje. Po sv. maši pri cerkvi sv. Jakoba, ki jo je daroval župnik Frančišek Novak iz Mirne Peči na Dolenjskem, so gostje – predsednik TD Hraše Damijan Koželj, predstavnik KUD Smlednik Franc Bonča, predsednik TD Smlednik Marjan Mali, predsednik TD Dragočajna - Moše Jure Žitnik, predsednik Društva upokojencev Smlednik Ivan Špenko in predsednica Krajevne skupnosti Smlednik Nežka Janhar – zasadili lipo, ob katero so v zemljo položili steklenico s sporočilom, ki so ga napisali Hrašani. Slavnostni govornik je bil zgodovinar Stane Okoliš, ki je temeljito preučeval zgodovino Medvod in listino, v kateri sta prvič omenjeni vasi Hraše in Smlednik.

Po uradnem delu je bilo na kmetiji Janhar zabavno druženje z domačim ansamblom Tak-tik, priredili so tudi vaške igre, tekmovali so v skakanju v vreči, vlečenju vrvi in hitrostnem smučanju za štiri. V popoldanskem času je vaščane z obiskom počastil tudi župan Občine Medvode Nejc Smole, ki so mu ti kraji še posebej ljubi. »Sem domačin, pol Hrašan in pol Valburžan. Devetstota obletnica omembe vasi Hraše in Smlednik potrjuje, da ti kraji imajo zgodovino. V naši občini imamo velikokrat težavo, ker občani menijo, da nimamo korenin, Medvode so namreč ustanovili šele po drugi svetovni vojni.« Poudaril je tudi, da so njihove vasi pod udarom novega vala priseljevanja, kar bi znalo rahljati občutek pripadnosti. »Prepričan sem, da ni občine, kjer bi ljudje tako močno držali skupaj. Društva med seboj sodelujejo in si pomagajo, priključujejo se tudi mladi in zaradi tega imajo naše skupnosti možnost dolgotrajnega obstanka.«