Vlasta Juršak in Brane Toplak sta poudarila, da je tisto, kar je naravno dobro, tudi zdravo. Foto: Tina Dokl

Delavnica o zeliščnih pripravkih

Center za trajnostni razvoj podeželja Kranj je v sklopu Programa za zdravo in ustvarjalno življenje organiziral brezplačno delavnico na temo Zeliščni pripravki in načini priprave.

Kranj – Delavnico na prostem ob mestnem vodnjaku v starem Kranju sta prejšnji četrtek vodila dober poznavalec zelišč Brane Toplak in Vlasta Juršak, zeliščarka in vodja projektov v Centru za trajnostni razvoj podeželja Kranj. Udeleženci so spoznali, kakšne zeliščne pripravke poznamo, kako pravilno pripravimo čaje, kako se izdelujejo kreme in mazila, na kaj moramo biti pozorni pri izdelavi tinktur in zeliščnih oljnih izvlečkov, kako pripravimo zeliščne sirupe, izdelamo zeliščni papir, žganje z zelišči, zaupala sta tudi nekaj preizkušenih starih receptov ... V uvodu sta poudarila, da je tisto, kar je naravno dobro, tudi zdravo. »Če znamo rožice prijazno nagovoriti, nam lahko zelo pomagajo,« je dejala Juršakova in dodala, da lonček zelišč v domači kuhinji, celo v pisarni ugodno vpliva na počutje. Za pitje čaja sta poudarila, da gre za obred: »Za pitje čaja si vzemite čas, pijte ga počasi, po požirkih, ob tem razmišljajte o njegovih zdravilnih učinkovinah. Priporočena je uporaba steklene ali keramične posode. « Poudarila sta, da v čaj kombiniramo največ štiri zelišča (nosilno, pomožno, za okus), ne kombiniramo pa zelišč z nasprotnimi učinki, na primer timijan in trpotec.

Zlato pravilo, ki ga upošteva in svetuje Brane Toplak pri nabiranju zelišč, je, da korenine nabiramo samo takrat, ko luna »dol jemlje«, ker se takrat sok steka v korenine, zeleni del pa nabiramo takrat, ko je luna zgoraj. »Cvet pa se lahko nabira kadarkoli oziroma najbolje ob čim višji temperaturi zraka, ker ima cvet tedaj največ eteričnih olj.« Dve uri dolga delavnica z veliko vprašanji je ponudila še veliko uporabnih napotkov, Toplak je pri razlagi mazil in krem poudaril, da so najboljša osnova za mazila čebelji vosek, po možnosti malenkost drevesne smole in hladno stiskano olje. Precej zanimanja so poželi tudi recepti. Zeliščno maslo pripravimo tako, da maslo zmehčamo in penasto umešamo v mešalniku. Dodamo zelišča, limonin sok, sol in poper. Maslo ohladimo in damo v kalupe ali oblikujemo štruco. Pustimo vsaj tri ure v hladilniku. Primerna zelišča so drobnjak, čebula, rožmarin, timijan, peteršilj, bazilika, majaron, pehtran, žajbelj, citronka, melisa, kreša, kapucinke, krebuljica in meta.

Kot je še napovedala Vlasta Juršak, bodo delavnice na različne teme ob četrtkih potekale vsak mesec, vsebine bodo napovedali tudi na spletni strani in Facebooku Centra za trajnostni razvoj podeželja Kranj.