Najlepši kraji na svetu, 100 najbolj navdihujočih krajev na Zemlji, prevedel Niki Neubauer, Mladinska knjiga, Ljubljana, 2018, 320 strani

Najlepši kraji na svetu

»Naš planet se ponaša z obilico veličastnih krajev, tako naravnih kot zgrajenih, nekateri pa so mešanica obojega. Od vrtoglavih pečin Velikega kanjona v Arizoni do marmornatega sijaja indijskega Tadž Mahala ali od nezemeljske Kristalne jame v Mehiki do čarobnih beneških kanalov – čudes res ni težko naštevati. Toda kako ob tolikšnem številu in pestrosti krajev, ki obiskovalcu vzamejo dih in pospešijo srčni utrip, izbrati sto najlepših, najosupljivejših, najboljših od najboljših na svetu – sto lokacij, ki zasenčijo vse druge? Kaj mora imeti kraj, da ga lahko upravičeno imamo za najboljšega? Katera je najlepša s palmami obdana plaža med vsemi? Katera je najbolj pusta, bela, v led vklenjena arktična ali antarktična pokrajina? Kje boste našli srednjeveško gotsko arhitekturo v njeni najbolj zgoščeni pristnosti? Kateri je največji od največjih muzejev sveta? Vsa ta vprašanja smo si zastavili in nanje odgovorili in, mimogrede, za najboljši muzej izbrali pariški Louvre, ne pa Metropolitanskega muzeja v New Yorku, Britanskega muzeja v Londonu ali madridskega Prada. Smo se prav odločili? Se strinjate? Tu vam ponujamo vse informacije, ki jih potrebujete, da si oblikujete mnenje. To je knjiga, ki vam (skoraj dobesedno) odpira obzorja. Menimo, da zgradba knjige dodaja pestrost in globino potovanju, na katerega vas peljemo. Dobesedno, začnemo namreč v Abu Simblu v Egiptu in končamo z izrazito modernističnimi stavbami, ki nesorazmerno krasijo premogovniški industrijski kompleks Zollverein v Porurju v Nemčiji. Toda zaporedje krajev v knjigi vsebuje tudi prijetno naključnost – neustavljivo vas vodi od enega opisa do naslednjega. Starodavni templji v Abu Simblu se umaknejo Partenonu (in drugim čudesom atenske Akropole), ta vas izroči strah vzbujajoči Afarski depresiji v Etiopiji, iz katere nenadoma vstopite v mavrske dvorane, dvorišča in vodomete Alhambre v Granadi na jugu Španije ... in tako naprej v povorki, ki prinaša nova in nova presenečenja.« (Str. 6)

Izvirnik te monografije (The Best of the Best Places in the World) so pripravili v redakciji revije Reader's Digest, kjer se na te reči spoznajo. Tudi sam sem ga z veseljem prelistal. Brž sem opazil, da med stotimi izbranci ni nobenega slovenskega (Škocjanske jame so le omenjene), in se hkrati vprašal, koliko teh krajev mi je uspelo doslej tudi osebno obiskati. Komaj trinajst od sto! Kaj mi je torej storiti? Listati po tej knjigi ali dejansko še kam odpotovati …