Venec k spomeniku so položili Marjan Križman, Matej Kotnik in Matevž Košir.

Slovesnost na Šipku

Ob 75. obletnici ustanovitve Šlandrove brigade je pred spomenikom na Šipku potekala spominska slovesnost.

»Vsaka bitka je bila drugačna in danes se je treba ponovno postaviti za zavedni slovenski narod in delati na tem, da nas ljudstva, ki so večja in bolj žilava, enostavno pod oznako globalizacije ne izbrišejo z zemljevida,« je povedal slavnostni govornik Matej Kotnik.

Gabrje pod Špikom – Šesta slovenska narodnoosvobodilna udarna brigada Slavka Šlandra, imenovana tudi Šlandrova brigada, je bila ustanovljena 6. avgusta 1943 z namenom, da nemškim okupacijskim enotam onemogoči prometne zveze v Črnem grabnu, Tuhinjski dolini in Zgornji Savinski dolini.

Šlandrova brigada je bila ustanovljena s Kamniškega, Zasavskega in Savinjskega bataljona Slavka Šlandra. Sestavljalo jo je tristo borcev in štiristo novincev ter je na področju, ki je bilo proglašeno za del nemškega območja, predstavljala prvo vojaško formalizacija, ki se je borila na nemškem ozemlju. Osvobodila je Novo mesto in razorožila italijansko vojsko.

Na nedeljski spominski slovesnosti pred spomenikom NOB na Šipku je kot slavnostni govornik nastopil župan Občine Lukovica Matej Kotnik, ki je v govoru poudaril pomen partizanskega gibanja za to, da danes živimo v svobodni državi. »Stopili smo skupaj in prevladujoča večina se je bila pripravljena za to boriti in mnogi so dali za to tudi življenja. In danes? Da, danes je spet drugače. Vsaka bitka je bila drugačna in danes se je treba ponovno postaviti za zavedni slovenski narod in delati na tem, da nas ljudstva, ki so večja in bolj žilava, enostavno pod oznako globalizacije ne izbrišejo z zemljevida,« je med drugim poudaril Kotnik. Igor Žavbi, kamniški podžupan v začasnem opravljanju funkcije župana, pa je opozoril tudi na aktualne dogodke: »Danes je treba biti predvsem preudaren. Preudaren, ko se odzivamo na različne provokacije in potvarjanje zgodovine, pa čeprav nam to predvaja tudi nacionalna televizija.«

Venec k spomeniku sta poleg lukoviškega župana položila še občinski predsednik Zveze borcev Lukovica Marjan Križman ter častni predsednik Zveze borcev Kamnik Matevž Košir.