Američani v Vietnamu

Svet in ZDA ne bosta pozabila vojaške lekcije, ki jo je dobila najmočnejša svetovna vojaška sila v Vietnamu. Začelo se je 7. avgusta leta 1964, ko je ameriški kongres sprejel tako imenovano Tonkinško resolucijo. Z njo je predsednik dobil pooblastila za sprejetje vseh potrebnih ukrepov, da bi odbil »napad na sile ZDA v Vietnamu«.

Pri »napadu na sile ZDA« je šlo za odgovor na domnevni napad severnovietnamskih čolnov na ameriški rušilec Maddox v Tonkinškem zalivu. ZDA so se nato vključile v vietnamsko vojno in ostale v njej, čeprav je poznejša raziskava odkrila, da informacije obveščevalne službe o napadu čolnov na rušilec, na katerih je temeljila resolucija, niso bile točne.

Gverilska dejavnost v Vietnamu je bila do leta 1961 že močno razširjena in tega leta je južnovietnamski predsednik Ngo Dinh Diem razglasil izredno stanje. Nadaljevanje komunistične dejavnosti proti državi, ki so jo ZDA imele za trdnjavo protikomunizma v jugovzhodni Aziji, je skrbelo ZDA. Po domnevnem napadu na ameriški rušilec je predsednik Johnson dobil soglasje kongresa za vojaško posredovanje.

Do poletja 1965 je bilo v Vietnamu že 125 tisoč ameriških vojakov, do leta 1967 pa že štiristo tisoč. Ameriško letalstvo je neprestano bombardiralo Severni Vietnam. Skupaj z Američani so se bojevale v Vietnamu še enote Južne Koreje, Avstralije, Nove Zelandije in Tajske.

Čeprav so bile komunistične sile začasno ustavljene, je vojna v ZDA izzvala hud odpor in po ofenzivi Tet februarja 1968 je bilo omajano tudi uradno prepričanje o možnosti zmage. Bombni napadi so bili ustavljeni in lotili so se poskusov, da bi našli pot za mirovna pogajanja. Ameriška politika je začela poudarjati »vietnamizacijo« vojne in ob vse večjem oboroževanju in urjenju južnovietnamske vojske, so se ameriške čete postopno umaknile, čeprav so se še v sedemdesetih letih zapletale v hude spopade.

Vojska ZDA se je dokončno umaknila po pariškem mirovnem sporazumu januarja 1973, vendar se je pokazalo, da trajna pomiritev med severom in jugom ni mogoča. Na začetku leta 1975 je vojska Severnega Vietnama končno dosegla zmagoslavje in zasedla Sajgon. Vojna se je končala leta 1975, ko je praktično prenehala obstajati država Južni Vietnam, ki so jo poskušali obraniti Američani. Komunisti Južnega Vietnama so dobili iz Severnega Vietnama popolno pomoč. Tako sta se oba dela razdeljene države lahko združila …

Pregovori in reki

Kaj pravijo o pregovorih?

Čehi: Pregovor izvira iz pameti, pamet iz pregovorov.

Rusi: Pregovori so kot metulji: ene ujamemo, drugi nam zbežijo.

Nizozemski pregovor: Kokodaka lahko vsak, ne more pa vsak znesti jajca.

Japonski pregovor: Bahanje je začetek sramote.

Smeh ni greh

Moški: »Ženska, ti prideš k meni samo takrat, ko potrebuješ denar!«

Ženska: »Dragi, mar ni to dovolj pogosto?«

Delajo anketo o položaju moškega v družini.

»Kakšen položaj imate vi v družini?«

»O, jaz sem doma bog.«

»Aja, torej »bog in batina?«

»Ne, ne. Batina je žena.«