Srečanje s kačo na planinski poti

Planinca ugriznila kača

Do ugriza je prišlo na Dednem polju v občini Bohinj, planinca so prepeljali na zdravljenje v bolnišnico. Približno zadnjih dvajset let ni nihče umrl zaradi ugriza kače v Sloveniji.

Bohinj – Prejšnji teden je planinca na Dednem polju ugriznila kača. Posredovali so reševalci postaje GRS Bohinj in dežurna ekipa GRS Brnik s helikopterjem Slovenske vojske in obolelega prepeljali na zdravljenje v Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana. »Približno zadnjih dvajset let ni nihče umrl zaradi ugriza kače v Sloveniji, ker so bili vsi pravočasno in ustrezno zdravljeni. Nekaj bolnikov je v preteklosti potrebovalo zdravljenje v intenzivni enoti, vključno z umetnim dihanjem. Ti bi verjetno umrli, če jih ne bi zdravili. Protistrup imamo v UKC Ljubljana in UKC Maribor. Letos smo v UKC Ljubljana do junija (za zadnja dva meseca podatki še niso zbrani skupaj) protistrup uporabili pri treh bolnikih od skupaj šestih, ki jih je ugriznil gad ali modras,« je sporočil Vili Grdadolnik iz Službe za odnose z javnostmi v UKC Ljubljana. V Splošni bolnišnici Jesenice so zaradi ugriza kače letos obravnavali enega pacienta, ki so ga potem premestili v UKC Ljubljana.

Grdadolnik je opozoril tudi na prvo pomoč ob ugrizu kače. Poskrbimo za svojo varnost pri reševanju in odženemo kačo. Za pomoč pokličemo na 112. Zastrupljenec mora mirovati, odstranimo tudi uro, zapestnice, prstane in drug nakit. Rano očistimo, sterilno obvežemo in hladimo z obkladki. Ud imobiliziramo, lahko z vejo ali pohodno palico. Prizadeti ud naj leži nižje od srca. Poskrbimo za prevoz v bolnišnico, ob zastrupitvi v gorah in na nedostopnem predelu nam lahko pri reševanju pomagajo gorski reševalci s helikopterjem. Zastrupljenec ne sme piti alkohola.