Od leve: Borut Sajovic, Mira Kramarič, Lara Jankovič in Jure Jerkič so se pri spomeniku poklonili prvim žrtvam pod Storžičem. / Foto: Tina Dokl

Zaslužijo si naš trajni spomin

Na spominski slovesnosti so se poklonili prvim žrtvam pod Storžičem za junaštvo in tragično žrtvovanje v letu 1941. Kaj pa danes? »Danes radi rušimo mostove, razpenjamo žice in gradimo ograje, zato naj raje ljubezen gradi mostove, podira ograje in spravlja žice,« je dejala Lara Jankovič.

Lom pod Storžičem – Četrtega avgusta 1941 je bil na jasi pod Storžičem iz Tržiške in Kranjske čete ustanovljen Storžiški bataljon, prvi na Slovenskem. Le dan kasneje je bila prelita kri borcev in življenje je zaradi izdajstva izgubilo osem skoraj neoboroženih mladih partizanov: Jože Janežič, Peter Ahačič, Marija Bečan, Marija Štefe, Marija Solnar, Anton Guček, Jože Gradišar in Andrej Kmet. Njihova imena so vklesana v spomenik. »Za junaštvo in tragično žrtvovanje življenj si borke in borci zaslužijo naš trajni spomin in globoko spoštovanje,« je na nedeljski spominski slovesnosti povedala slavnostna govornica Lara Jankovič, dramska igralka in aktivistka. Poudarila je, da so ti dogodki sprožili ogromno solza in trpljenja, a so tudi dokaz neprecenljive moči naroda, ki se v svoji ogroženosti bori za narodno preživetje, za svobodo in brani svoje dostojanstvo. Za te cilje so padle tudi žrtve pod Storžičem. Kot je dejala Jankovičeva, le človek, ki se zaveda in spoštuje pravi zgodovinski spomin, lahko živi sedanjost in gleda v svetlo prihodnost: »Prepričana sem, da se bomo vsi z velikim spoštovanjem spominjali teh herojev minulega časa in brez pomisleka vedeli in se iz pravih vzgibov postavili na pravo stran. Na stran osvoboditeljev.« Ob tem je Jankovičeva opozorila, da nas je prej ogrožal tuj agresor, zdaj nas naš lastni v obliki skorumpirane politike. »Čas je, da se Cankarjevi hlapci vrnejo v povest, slovenski zavedni duh pa naj se zopet prebudi in temu brezobzirnemu kapitalističnemu rušenju reče ne, hvala. Naše največje orožje pa so ljubezen, solidarnost, povezovanje, sprejemanje in tudi pesem.«

Slovesnost so pripravili Občina Tržič, Združenje borcev za vrednote NOB Tržič, Krajevna skupnost (KS) in PGD Lom pod Storžičem, Občinsko združenje slovenskih častnikov Tržič, Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Tržič, Policijsko veteransko društvo Sever Gorenjska in Planinsko društvo Tržič. Predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Tržič Jure Jerkič je opozoril na nekaj stvari, ki se dogajajo danes – pa ni prav, da se, kot je dejal. Opozoril je med drugim na skrunitev spomenika talcem v Kovorju, na poskus skrunitve spomenika v BPT, na blatenje zgodovinskih dogodkov v Dražgošah, na pritiske, naj se tržiški Paviljon NOB preimenuje ... Sprašuje se, zakaj je nekomu napoti pohod iz Podljubelja na Bistriško planino, ki sovpada s praznovanjem KS Bistrica pri Tržiču – in to samo zato, ker nekdo ne želi videti rdeče zvezde na prireditvi. Župan Borut Sajovic je povedal, da je peti avgust eden od treh največjih praznikov v občini, ki jih ponosno praznujejo, predsednica KS Lom pod Storžičem Mira Kramarič pa zaključila: »Za mir si je treba vseskozi prizadevati, zgodovine pa ne omadeževati, ampak spoštovati.«