Strela je udarila v balvan za Škofovo bajto. / Foto: Simon Kurinčič

Udar strele k sreči ni bil usoden

Ob udaru strele v pastirskem naselju na Veliki planini so bile poškodovane tri osebe. Enega od poškodovanih je rešila zgolj takojšnja pomoč, ki jo je nudil švedski zdravnik, ki je kot turist obiskal planino.

Sredi julija sta bili zaradi udara strele na Bledu hudo poškodovani dve osebi. Visoko noseča 40-letnica je umrla, zdravniki pa niso mogli pomagati niti nerojenemu otroku.

Kamniška Bistrica – Po nedavnem udaru strele v bližini Blejskega jezera je ta v četrtek presenetila obiskovalce Velike planine. »Že pred tem je deževalo, potem pa se je umirilo, slišati je bilo le posamezno grmenje, bliskov pa nisem videla. Ob udaru strele, ki je poškodovala pohodnike, pa smo takoj vedeli, da je udarila blizu, saj je bil grom res močan. Najprej nisem videla, da je kaj narobe, kmalu nato pa se je izkazalo, da je strela udarila blizu Škofove bajte, kjer so bili takrat štirje pohodniki. Hitro so prišli na pomoč preostali pohodniki, ki so jim pomagali. Po prihodu helikopterja so poškodovane oskrbeli, na planino pa sta prišli tudi dve reševalni vozili, gasilska avtomobila in še dva dodatna avtomobila,« se dogodka spominja očividka Kaja Ribežl. Kaja Ribežl je bila namreč ob četrtkovem udaru strele v Preskarjevem muzeju le nekaj deset metrov stran od Škofove bajte in je dogodek, ki bi se kaj hitro lahko končal tudi tragično, videla na lastne oči.

Na pomoč se je takoj odzvala tudi kamniška gorska reševalna služba. Po besedah Simona Kurinčiča je strela udarila za pastirsko hišo v balvan in po tleh vrgla štiri planince, od teh je bil eden huje poškodovan in ga je bilo treba oživljati. K sreči je bil v bližini švedski zdravnik Magnus Rasmussen, ki je ponesrečenca uspešno oživel in ga tudi ohranjal pri življenju do prihoda kamniške medicinske pomoči.

Kot je za Pop TV povedal Rasmussen, ki je Veliko planino sicer obiskal z družino kot turist, so sprva mislili, da je strela udarila v hišo, takoj nato pa zaslišali kričanje, ko je eden od poškodovanih klical svojo ženo. Videl je, da so na tleh ležali trije poškodovani, in takoj začel preverjati stanje ponesrečencev ter ugotovil, da je en moški potreboval več zdravniške oskrbe kot drugi.

Vsi štirje udeleženci, sicer vsi slovenski državljani, so bili prepeljani v ljubljanski klinični center. Njihovega stanja zaradi zaupnosti podatkov ne razkrivajo. Poškodovani naj bi bili sicer trije pohodniki, v petek dopoldne pa naj bi eden od njih še ostal na opazovanju, vendar naj bi bilo njegovo stanje zunaj smrtne nevarnosti.

Popolne zaščite pred udarom strele ni, je samo preventiva, so si enotni strokovnjaki. »V gore se odpravimo dovolj zgodaj in bodimo popoldne, ko so poletne nevihte najpogostejše, že na varnem v dolini ali planinski koči,« svetuje strokovni sodelavec Planinske zveze Slovenije (PZS) in alpinistični inštruktor Matjaž Šerkezi. Če nas nevihta v gorah vseeno preseneti, je treba sestopiti z grebenov in izpostavljenih vrhov, še posebej tam, kjer so jeklenice oziroma predmeti iz železa. Izogibati se moramo tudi osamelih dreves in drugih izpostavljenih predmetov, v katere strela rada udari. S sebe pa moramo odstraniti vse kovinske predmete, počepniti ali se usesti.