Upravno sodišče je pritrdilo ugotovitvam agencije za varstvo konkurence o kartelnem dogovarjanju avtoprevoznikov. / Foto: Tina Dokl

O delovanju v kartelu ni več dvoma

Ugotovitve Agencije za varstvo konkurence, da so avtobusni prevozniki, med njimi tudi sedanji Arriva Alpetour, leta 2010 sklenili kartelni dogovor, je potrdilo tudi upravno sodišče.

Kranj – Upravno sodišče je pred kratkim pritrdilo ugotovitvam Agencije za varstvo konkurence (AVK) glede kartelnega dogovarjanja avtobusnih prevoznikov na javnem razpisu iz leta 2010. Agencija je namreč ugotovila, da so se družbe iz skupine Arriva (Arriva Dolenjska in Primorska in njej pripojena Veolia transport Ljubljana ter Arriva Štajerska), Avrigo, Integral Brebus, Izletnik Celje in tudi kranjski Alpetour, ki tedaj še ni bil del Arrive, pred oddajo ponudb za podelitev koncesije za opravljanje gospodarske javne službe medkrajevnega javnega linijskega prevoza potnikov v notranjem cestnem prometu na javnem razpisu iz leta 2010 dogovorile o razdelitvi koncesijskih območij. V Skupini Arriva, katerega del je tudi Arriva Alpetour, odločitve upravnega sodišča niso komentirali.

AVK je z odločbo z 29. marca 2017 ugotovila, da so se omenjene družbe pred osmimi leti dogovorile, kateri prevoznik bo na posameznem koncesijskem območju oddal ponudbo kot koncesionar, ki bo ostalim udeležencem sestankov ponudil izvajanje linij najmanj v obsegu in vsebini, kot so to izvajali pred razpisom. Podjetja so se na sestankih na sedežu družbe Viator & Vektor na Dolenjski cesti v Ljubljani in z dopisovanjem po elektronski pošti dogovorila o oddaji ponudb ter na ta način odpravila medsebojne konkurenčne pritiske ter s tem povezana tveganja pri prijavi na razpis, je agencija zapisala na svoji spletni strani. »Podjetja so se na sestankih na sedežu družbe Viator & Vektor na Dolenjski cesti v Ljubljani in z dopisovanjem po elektronski pošti dogovorila o oddaji ponudb ter na ta način odpravila medsebojne konkurenčne pritiske ter s tem povezana tveganja pri prijavi na razpis,« so prepričani na AVK.

AVK je sicer prvo odločbo v zvezi s kartelnim dogovarjanjem izdal že septembra 2013. Nanjo so se na upravno sodišče pritožili vsi vpleteni avtobusni prevozniki razen družb iz Skupine Arriva, tako da je za slednje odločba agencije iz leta 2013 postala pravnomočna. Na AVK so pojasnili, da je agencija po prejetih sodbah upravnega sodišča izvedla ponovni postopek zoper podjetja Alpetour, Potovalna agencija (zdaj Arriva Alpetour), Avrigo (sedaj Nomago), Integral Brebus Brežice in Izletnik Celje (sedaj pripojen k Nomago) ter marca lani izdala novo odločbo. Omenjena podjetja so tudi zoper odločbo, izdano v ponovnem postopku, podala tožbo, vendar pa je upravno sodišče prejšnji mesec v celoti pritrdilo ugotovitvam AVK.

»Agencija je vsem podjetjem, udeleženim v kartelnem dogovarjanju, izdala le upravno odločbo in jim naložila, da morajo, kolikor tega še niso storila, s kršitvijo nemudoma prenehati. Globa se skladno s slovensko zakonodajo naloži v ločenem prekrškovnem postopku, ki praviloma sledi pravnomočno zaključenemu upravnemu postopku. Agencija tako v predmetni zadevi še ni izpeljala prekrškovnega postopka,« so pojasnili na AVK in dodali, da eno od podjetij v postopku uveljavlja ugodnosti iz programa prizanesljivosti (leniency), saj je sodelovalo z AVK in mu predložilo dodatne dokaze o kartelu.