Asfaltna pot se konča, do reke Kokre je še nekaj makadama, potem pa strma brežina. / Foto: Tina Dokl

Z invalidskim vozičkom padli v Kokro

Skupina si je za igro, ki bi se lahko končala tudi tragično, namesto zabave na otroškem igrišču v Kokrškem logu na Primskovem v Kranju raje izbrala vožnjo z invalidskim vozičkom. Na vozičku je bil odrasel invalidni moški in pet otrok, ki so zgrmeli nekaj metrov globoko po strmi skalnati brežini v reko.

Kranj – V nedeljo nekaj po enajsti uri dopoldne so kranjski gasilci iz reke Kokre v na območju Kokrškega loga v krajevni skupnosti Primskovo rešili skupino oseb – odraslega in otroke, ki so v vodo zgrmeli na invalidskem vozičku. Nesreča se je zgodila na lokaciji, kjer se asfaltna pot med nogometnim in otroškim igriščem konča in začne makadamska pot ob Kokri. Skupina je zgrmela nekaj metrov globoko po strmi brežini v reko, kjer je tudi več večjih ostrih skal in odmetanega nekaj železja. Reševalci so poškodovance odpeljali na nadaljnje zdravljenje v UKC Ljubljana in bolnišnico na Jesenice, o dogodku je bila obveščena policija, je poročala Uprava RS za zaščito in reševanje. »V dogodku je bilo po do sedaj zbranih podatkih udeleženih šest oseb. Pet oseb je otrok, eden pa je odrasel moški in je bil tudi uporabnik električnega prevoznega sredstva, ki je po brežini zapeljalo v strugo reke Kokre. Nekatere podatke policija še pridobiva, po prvih informacijah naj ne bi šlo za hujše poškodbe pri nobeni od udeleženih oseb. Kakšne so bile vloge posameznikov v povezavi z uporabo prevoznega sredstva, se še ugotavlja,« je povedal predstavnik za stike z javnostjo Policijske uprave Kranj Bojan Kos.

Skupina si je za igro, ki bi se lahko končala tudi tragično, namesto zabave na otroškem igrišču, ki je sicer potrebno obnove in košnje, raje izbrala vožnjo z invalidskim vozičkom. Ob ogledu terena smo srečali domačina. Povedal nam je, da invalidni moški vsak dan prihaja v Kokrški log s psom in da je doma s Primskovega, otroci pa so bili po oceni domačina stari okrog deset let oziroma še manj.

Predsednik Društva paraplegikov Gorenjske Peter Robnik konkretne situacije ne pozna, je pa na splošno opozoril, da je invalidski voziček na ročni ali električni pogon, kot je bilo v tem primeru, namenjen samo invalidni osebi. »Tisti invalidi, ki uporabljajo voziček na ročni pogon in imajo nižjo poškodbo, so na njem bolj stabilni, tisti z višjo poškodbo pa manj. Večina ima tudi dodatno peto kolesce na zadnji strani, da se voziček ne prevrne nazaj. Če ti nekdo pomaga pri potiskanju vozička, mora biti previden skupaj z invalidom, da s prednjimi kolesi ne zapelje v kakšno luknjo ali drugo oviro, kar lahko povzroči padec naprej oziroma z vozička. Običajno nudijo pomoč pri potiskanju, transportu invalidskega vozička ljudje, ki so to že kdaj počeli oziroma jih invalidi pred tem o tem poučijo. Električni voziček pa praviloma uporabljajo tetraplegiki in starejši ljudje, ki nimajo moči, da bi se sami poganjali. Ti vozički se upravljajo s t. i. joysticki oziroma krmilnimi palicami, ko so jih invalidi navajeni, če pa poskusi nekdo drug, je lahko hitro nevarno, ker za to potrebuješ občutek.«